İşte Anadolu Partisi’nin detayları

CHP'den istifa eden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Anadolu Partisi'nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdi.

İşte Anadolu Partisi’nin detayları

Yeni kurulacak Anadolu Partisi'nin üyeleri arasında Eski Deniz Harp Okulu Komutanı Emekli Tuğamiral Türker Ertürk de bulunacak. Ayrıca partideki bir diğer önemli ismin de Eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin olacağı belirtildi. Partinin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise eski Anavatan Partili Yunus Yunusoğlu’nun getirileceği öğrenildi.  Yunusoğlu “CHP’yi bölmek için yola çıkmadık. CHP bugüne kadar bölünmedi de iktidar mı oldu” dedi.

CHP’den “Yanlış ve zayıf politikaların parçası olmak istemiyorum” diyerek istifa eden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Anadolu Partisi’ni kurmak için İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verdi. Partinin 43 kişilik kurucular kurucu arasında çok sayıda İzmirlinin de bulunduğu öğrenildi. Anavatan Partisi’nde siyaset yapan Yunus Yunusoğlu, Kasım Gündüz, Sedat Demirer, Mehmet Şerif Avcı, Hüseyin Yıldız yer alıyor. İzmir’den Gülgün Beşerler’in, Yıldırım Ulupınar’ın da yakın zamanda partiye katılımı bekleniyor.

Anadolu Partisi’nin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olması beklenen Yunus Yunusoğlu, 1 Aralık’ta Merkez Yönetim Kurulu’nun açıklanacağını belirterek, partinin genel seçime girecek durumda olduğunu söyledi. Yunusoğlu, “Seçime girebilmek için 41 ilde örgütlenmek ve her ilin üçte birinde teşkilat kurmak gerekiyor. Bu organizasyonu yaptık. Teşkilatları ben oluşturuyorum. İzmir’den aralarında CHP, DSP, eski ANAVATAN, Demokrat Parti hatta AK Partili çok kişi var. Biz, CHP’ye karşı kurulan hizip partisi değiliz, bölen değiliz. İktidar iddiasındayız. Tabela partisi olmayacağız. CHP bugüne kadar bölünmedi de iktidar mı oldu? Hatta DSP ile seçim ittifakı yaptı da ne oldu?” dedi. İzmir’e kadın il başkanı atanacağı da öğrenildi.

İLK AÇIKLAMASINI SÖZCÜ’YE YAPTI

Partisinin kuruluş dilekçesini hazırlayan Emine Ülker Tarhan ilk açıklamasını Sözcü’den Başak Kaya’ya yaptı.

Tarhan SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Anadolu Partisi, Türkiye'deki umutsuzluğun, yorgunluğun bir çaresi olarak düşünüldü ve bir ihtiyaçtan doğdu. Biz Türkiye'nin derin bir umutsuzluk içinde olduğunu düşünüyoruz. Türk siyasetinde bir tıkanıklık olduğunu görüyoruz.

Özellikle temsil edilmeyen önemli bir kesimde karamsarlık var. iktidarın uygulamalarından ve dayatmalarından bıkmış kitleler var. Muhalefetin de 12 yılda tabloyu değiştiremediği çok açık. Bu nedenle bir umut çıkış aranıyor. Bu nedenle Anadolu Partisi doğdu.

Bu ülkenin aydınlık, Atatürkçü, demokrasiye inanan, demokrasiye inanan, adalet özleyen, çağdaş, kardeşlik ve eşitlik isteyen, Türkiye ile kaygıları olan kitlelerin bir ihtiyacı ve talebinin sonucu Anadolu Partisi. Türkiye'yi siyasi sıkışıklıktan kurtarmak, ve dayatmacı anlayıştan kurtulmak zorundayız.

Yüzde 10 barajı bütün partilerin de istekli ya da isteksiz uzlaştığı bir konu gibi görünüyor. Halk, taban yüzde 10 barajını aşmayı zorlamalı. Amacımız tabi ki iktidar. En önemlisi ülkeyi bu tıkanıklıktan kurtarmak.”

 

 

Kurucu Genel Başkanlığını Ankara Bağımsız Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın yaptığı Anadolu Partisi’nin (ANA PARTİ) kurucular listesi ve amblemi açıklandı.

 

Partinin amblemi, güneş ve ayçiçeğinden oluştu.  Güneş, Anadolu ve umudu; ay çiçeği ise Trakya'yı sembolize ediyor. Partinin kurucu listesinde aday gösterilmemesi üzerine CHP’den istifa eden Maltepe Eski Belediye Başkanı Mustafa Zengin ile Eski Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in eşi Meltem Ünal Erzen bulunuyor.

 

Bir dönem Anavatan Partisi’nde siyaset yapan Yunus Yunusoğlu, Kasım Gündüz, Sedat Demirer, Mehmet Şerif Avcı, Hüseyin Yıldız’ın da bulunduğu listede, Oda TV yazarlarından Ahmet Mümtaz İdil de yer aldı. DSP’de siyaset yapmış Hasan Fehmi Yavuzal de kurucular arasında.

 

Kurucu başkanlığını Tarhan’ın yaptığı ANA PARTİ’nin kurucular listesi ise şöyle:

 

“Türker Ertürk, Yunus Yunusoğlu, Mustafa Zengin, Önder Nalıncı, Muammer Usta, Namık Akay, Hasan Fehmi Yavuzalp, Kazım Yılmaz, Uğraş Gök, Ahmet Mümtaz İdil, Kanat Ayaz, Banu Turgut, Ali Turabi Artuç, Kasım Gündüz, Ferah Altuntaş Sancı, Hüseyin Yıldız, Murat Demirhan, Mehmet Zafer Bakırsoy, Mehmet Şerif Avcı, Sedat Demirer, Meryem Bıçkıcı, Nazan Şenolsun, Sibel Alemdaroğlu, Meltem Ünal Erzen, Özcan Çam, Pınar Akgül Doğusoy, Onur Kireçtepe, Avni Kitapçı, Engin Gürçay, Mehmet Zeki Orhan, Funda Tuncel, Gülören Cangal, Dicle Eroğul, Nedim Çekmen, Emrah Akkurt, Hacer Kök, Füsun Gönül, Aylin Öztan, İrem Geylani, Barış Özkan, Sami Ağca, Kerem Yıldırım, Nafiz Şahin, Ali Çil.”

Uşak Milletvekili Dilek Atagün Yılmaz’dan flaş açıklama!

CHP’de ayrılacağı öne sürülen Uşak Milletvekili Dilek Atagün Yılmaz, Sözcü’ye yaptığı açıklamada partisinden ayrılmanın söz konusu olmadığını, ayrışma değil birleşme zamanı olduğunu belirtti.  Yılmaz, yaptığı açıklamada yeni kurulan partiyede katılmayacağını sözlerine ekledi
.

CHP'li vekillerden karara tepki!CHP’li vekillerden karara tepki!

 

Süheyl Batum: Suskun seyirci olmayacağımSüheyl Batum: Suskun seyirci olmayacağım
CHP'de 'Dersim' krizi!CHP’de ‘Dersim’ krizi!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...