İşte Egemen Bağış’ın ifadesi

AKP'li dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın “şüpheli” olarak ifadesini aldı.

İşte Egemen Bağış’ın ifadesi

17 Aralık operasyonunda soruşturmaya giren “rüşvet” iddiasını reddeden Bağış, Rıza Zarrab'ın kuryelerince evine yardımcıya bırakılan pakette çikolata veya gömlek gibi bir hediye olduğunu belirterek “Hediye Türk geleneğidir” dedi.

Rıza Sarraf ölebilirmiş!Rıza Sarraf ölebilirmiş!

Komisyonun CHP'li dört üyesi toplantıdan önce AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'yü başkanlıktan çekilmeye davet etti. CHP'lilerin Komisyon Başkanlığı'na verdiği dilekçede, komisyon çalışmalarını fiilen engelleyerek tarafsızlığını yitirmiş olduğu ve neticede ihsası rey anlamını taşıyan bir noktaya ulaşan eylemleri nedeniyle Meclis İçtüzüğü'nde yazılı üyelik şartlarını kaybettiği gerekçesiyle Köylü'nün çekilmesini talep ettiler. Dilekçeyi almakla yetinen Köylü, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada CHP'lileri reddetti. Köylü şunları söyledi:

Yayın yasağı, hırsızı koruma yasağıdır'Yayın yasağı, hırsızı koruma yasağıdır’

“Gerçekten hukukun ne olduğunu bilmeyenler ihsası reyle ilgili şey söyleyemezler. Bu konuda ihsası reyini henüz herhangi bir tarafa belli etmeyen kişilerin başında ben gelirim, en başında gelirim, ikinci sırada değil. Hikaye onlar, geçin onları. Komisyonun yürütme yetkisi bende. Sağ salim usulüne uygun şekilde yürütme sorumluluğu da bende yetkisi de bende. Kaç defa söyledim, ama komisyon üyeleri bilgi ve belgeleri vermeye devam ettiler. Sonunda böyle bir yere geldik.”

Reza Zarrab yazmış Muammer Güler imzalamış!Reza Zarrab yazmış Muammer Güler imzalamış!

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Egemen Bağış da milletvekillerinin sorularını da yanıtladığı toplantıda 1,5 saat civarında ifade verdi.

Köylü, Bağış'ın milletvekillerinin tüm sorularını yanıtladığını söyledi. Edinilen bilgiye göre, operasyonda tespit edilen kuryelerin teslim ettiği paketlerini doğrulayan Bağış, ancak bunların içinde iddia edildiği gibi para olmadığını söyledi. Tanıdıklarının, tüm milletvekillerine olduğu gibi kendisine de yılbaşı, bayram gibi özel günlerde çikolata, kravat gönderdiklerini savunan Bağış'ın “Hediye Türk geleneğidir” dediği öğrenildi.

ÜZERİMİZE ATILAN İFTİRA

Bağış toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine, hakkındaki isnat ve iftiralar hakkında komisyona bilgi verdiğini söyledi. Bağış, “Komisyon üyelerinin soruşturma önergesinde yer alan fiiller ile ilgili tüm sorularına içtenlikle cevap verdik. TBMM'de kurulan bu komisyonun, Türkiye'nin şeffaflaşması, kamuoyu vicdanının tatmin edilmesi ve en önemlisi de üzerimize atılan iftiraların milli iradenin temsilcisi olan Meclisimiz tarafından meydana çıkarılması adına hayırlı olmasını dilerim” dedi. Komisyonun gelecek hafta da eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı dinlemesi planlanıyor.

ÜÇ AVUKATIYLA GELDİ

Yanında üç avukatıyla birlikte ifade veren Bağış, sık sık avukatlarına danıştı ve CHP'li üyelerden gelen birçok soruyu kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili olmadığı gerekçesiyle yanıtsız bıraktı. Bağış'a yöneltilen bazı sorularda da AK Partili üyelerin devreye girerek yanıt verdiği öğrenildi. AK Partili üye, muhalefetin sorusuna “Sözü edilen para çikolata kutusuna sığar mı” diye tepki gösterdi. Alınan bilgiye göre bir muhalefet milletvekillerinin “Adli tıp tapeler montaj değil” diyor anımsatması üzerine Bağış, “Hepsi montaj” demekle yetindi.

EBRU GÜNDEŞ’LE TANIDIM

Rıza Zarrab ile eşi Ebru Gündeş aracılığıyla ABD'de tanıştığını açıklayan Bağış, Zarrab'ın hediyesi üzerine teşekkür etmesiyle ilgili “Beşeri ilişkiler içerisinde hediye göndermiş ben de arayıp teşekkür ettim” dedi. Zarrab'ın yakınlarının vize almasına yardımcı olduğunu, ancak bunu pek çok kişi için yaptığını söyleyen Bağış, Zarrab'ın adamları arasındaki telefon görüşmelerinde sözü edilen 500 bin dolar konusundaki sorularla ilgili de “Bunlar benim dışımdaki kişilerin konuşmaları. Benimle ilgisi yok. Vize 500 bin dolar eder mi” karşılığını verdi. hurriyet

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...