İşte o ortak bildiri!

Papa Francesco ile Patrik Bartholomeos, Fener Rum Patrikhanesi'ndeki Aziz Anderas Yortusu ayininin ardından ortak bildiri imzaladılar.

İşte o ortak bildiri!

Bildiride, “İsa Mesih Efendimizin iradesine itaat ederek tüm Hristiyanların ve her şeyden önce de Katolikler ve Ortodoksların birliğini öne çıkarmak ve ilerletmek konusunda samimi ve istikrarlı kararlılığımızı ifade etmek isteriz. Aynı şekilde Ekümenik Patrik Dimitrios ile Papa II. Jean Paul zamanında Fener’de başlamış ve iki kilise tarihindeki olayları inceleyen teolojik diyaloğun devamını hararetle desteklemekte ve muvaffakiyeti için dua etmekteyiz” denildi.

Deniz polisinde Papa için mini gösteriDeniz polisinde Papa için mini gösteri

 

“Biz Hristiyan önderler olarak, bütün dini önderleri dünyada barış ve dayanışmanın gerçekleşebilmesi için dinlerarası diyaloga teşvik ve davet etmekteyiz” ifadelerinin de yer aldığı bildiri şöyle:

 Papa ve patrik, Patrikhanedeki ayinde biraraya geldi Papa ve patrik, Patrikhanedeki ayinde biraraya geldi

 

“Bizler, Papa Francis ve Ekümenik Patrik Bartholomeos, Havari Petro’un kardeşi Havari Andreas’ın yortusu münasebetiyle Ekümenik Patrikliğimizde Kutsal Meclis, ruhban ve müminler huzurunda biraraya gelmemiz vesilesiyle Yüce Tanrı’ya tüm kalbimizle şükrederiz. İncil’i bütün dünyaya yayan Havarilerin anısı ve şahitliği, sevgi içerisinde müştereken ilerlediğimiz yolda karşılaştığımız bizleri bölen zorlukları aşma azmini bizlere aşılamaktadır.

Papa, Fener Rum Patrikhanesi'nde..Papa, Fener Rum Patrikhanesi’nde..

 

DİYALOĞUN DEVAMINI HARARETLE DESTEKLEMEKTE VE MUVAFFAKİYETİ İÇİN DUA ETMEKTEYİZ

Bu yılın Mayıs ayında Kudüs’teki buluşmamızda, seleflerimiz Papa VI. Paul ve Patrik Athenagoras’ın tarihi kucaklaşmalarını anımsayarak, ortak bir bildiri yayınlamıştık. Kardeşlik duygularıyla bir araya geldiğimiz bu mutlu günde, o gün beyan ettiğimiz niyet ve kaygılarımızı tekrar tasdik ederiz.

İsa Mesih Efendimizin iradesine itaat ederek tüm hristiyanların ve her şeyden önce de Katolikler ve Ortodoksların birliğini öne çıkarmak ve ilerletmek konusunda samimi ve istikrarlı kararlılığımızı ifade etmek isteriz. Aynı şekilde Ekümenik Patrik Dimitrios ile Papa II. Jean Paul zamanında Fener’de başlamış ve iki kilise tarihindeki olayları inceleyen teolojik diyaloğun devamını hararetle desteklemekte ve muvaffakiyeti için dua etmekteyiz.

 Papa ve patrik, Patrikhanedeki ayinde biraraya geldi Papa ve patrik, Patrikhanedeki ayinde biraraya geldi

 

SADECE BİZLERİN DUALARI YETERLİ DEĞİL, ULUSLARARASI TOPLUM DUYARLIK GÖSTERMELİ

Irak, Suriye ve bütün Ortadoğu’daki olaylardan duyduğumuz ortak endişeyi tekrarlamaktayız. Barış ve istikrarın bölgede tesisi için beraberce irademizi ifade ederek probblemlerin diyalog ve karşılıklı anlayış ile çözülmesini arzu etmekteyiz. Bölgedeki barış çabalarını takdir etmekle beraber, yüksek sorumluluk taşıyanları, Hristiyanlar da dahil olmak üzere tüm ıstırap çeken halkların vatanlarında yaşayabilmelerini sağlamak için bütün şartları oluşturmaya davet ediyoruz. Ortadoğu’da ikibin yılından beri İsa Mesih’in adını anan Hristiyanların oradan kovulmalarını katiyen kabul edemeyiz. Kardeşlerimizden birçoğu şiddet ve tehdit altında evlerini ve memleketlerini terk etmeye mecbur kalmışlardır. İnsanların hunharca kurban edildiği bir ortamda insan hayatının değeri sıfırlanmıştır. En trajik olan ise bu olaylara gösterilen ilgisizliktir. Havari Pavlos’un dediği gibi “bir üyesi sıkıntıdaysa tüm topluluk sıkıntıdadır, bir üyesi övülürse bütün topluluk övülür” (A Korint. XII, 26) Bu aynı zamanda Hristiyanca yaşamanın kuralıdır ve bu manada yaşanan acıların evrensel acılar olduğunu iddia edebiliriz. Nasıl ki, Hristiyan Kilisesi gücünü uğruna kurban olanların kanından aldı ise aynı şekilde başkalarının acılarına ortak olmak da Kilisede vücut bulan birliğe dahil olmakta etkin bir yoldur. Hristiyanların ve diğer inançlıların Ortadoğu’daki feci durumu için sadece bizlerin duaları yeterli olmayıp aynı zamanda uluslar arası toplumun da duruma uygun duyarlılığı göstermesi gerekmektedir.

Papa, Fener Rum Patrikhanesi'nde..Papa, Fener Rum Patrikhanesi’nde..

 

İŞBİRLİĞİ TEK YOL

Bu bölgedeki acil durum iyi niyetli bütün insanların dayanışmasını ve Müslümanlarla karşılıklı saygı ve dostluk ikliminde yapıcı bir diyaloğun sürdürülmesini zaruri kılmaktadır. Müşterek değerler ile samimi kardeşlik hislerinden kaynaklanarak, Müslümanlar ve Hristiyanlar; adalet, barış, bireylerin haysiyet ve haklarına saygı ilkeleri çerçevesinde işbirliği yapmaları, yüzyıllarca beraberce yaşadıkları bu bölgede savaşın feci neticelerinin bertaraf edilmesinde tek yoldur.

Papa Sultanahmet Camii'nde dua ettiPapa Sultanahmet Camii'nde dua etti

 

ÇATIŞMALARIN SON BULMASI İÇİN DİNİ ÖNDERLERE DİYALOG ÇAĞRISI

Biz Hristiyan önderler olarak, bütün dini önderleri dünyada barış ve dayanışmanın gerçekleşebilmesi için dinlerarası diyaloga teşvik ve davet etmekteyiz. Bu aynı zamanda bütün dünyada savaşların mutsuz ettiği halklar için de geçerlidir. Özellikle Hristiyan bir geleneği olan Ukrayna’da barış için dua ettiğimiz gibi, uluslararası hukuk içerisinde ve diyalog yoluyla çatışmaların son bulması ve Ukrayna’lıların ahenk içinde yaşamaları çağrısını yapmaktayız.

Başını öptü ve eliyle okşadı!Başını öptü ve eliyle okşadı!

 

Şu anda, düşüncemiz dünya üzerindeki bütün kiliselerin müminlerine yönelmekte ve herkesi İsa Efendimiz adıyla sevgiyle selamlamaktayız. Efendimizin bütün insanlığa barış, sevgi ve birlik lütfetmesi için tüm varlığımızla dua etmekteyiz. Tanrı bizimle olsun!”

Mehmet Görmez'den Papa'ya tarihi mektup!Mehmet Görmez’den Papa’ya tarihi mektup!

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...