Reklamsız Sözcü

Kabataş yalancıları!

Gözler Kabataş'ta yaşandığı iddia edilen saldırı olayının görüntülerini izlediklerini söyleyen kalemlerde.

13:57 -
Kabataş yalancıları!

Gezi Parkı olaylarının sürdüğü günlerde Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu, Kabataş'ta güpegündüz saldırıya uğramıştı.

Belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 80-100 kişilik bir grup, bebeğiyle birlikte durakta bekleyen genç kadını dövmüştü. Yetmemiş, üzerine idrarlarını yapmışlardı. Dün Kanal D’nin ulaştığı görüntüler gerçekleri ortaya çıkardı. Görüntülerde bırakın kadının üzerine ‘idrar yapılmasını’ fiziki bir müdahale bile bulunmuyor.

GÖZLER O GAZETECİLERDE!

Şimdi gözler kadına ve sözde güvenlik kameralarına dayanarak olayı bir vahşet olarak Türkiye’nin gündemine sunan gazetecilere çevrildi.

ELİF ÇAKIR- STAR GAZETESİ

Zehra Develioğlu’yla ile ilk röportajı Star Gazetesi’nden Elif Çakır yapmıştı. Görüntüleri kendisinin de izlediğini iddia eden Çakır yaşanan saldırıyı doğrulamıştı.

 

BALÇİÇEK PAMİR – HABERTÜRK

Develioğlu ile görüşen bir başka kadın gazeteci Balçiçek İlter ise o dönem

“Ben cesur bir kadın tanıdım o gün…
Kalabalık bir grup tarafından darp edilen, tacize uğrayan, bebeği ve kendisi için ölümüne korkan, olur da şikayette bulunursa sokakta tekrar başına bir şey gelir mi kabusu gören…
Morluklarını da gördüm, ille de meraklıysanız, ama benim tanıklığıma ihtiyaç yok ki, raporu var zaten. Yaşadığı travmaya tanık oldum, konuşmasına, bana bakamayışına, olayı konuşurken bebeğini odada istemeyişine… Ellerini hiç bir yere koyamayışına… Geç gelen ama sonrasında hiç bitmeyen gözyaşlarına… Kabuslarına, sütten kesilmesine değinmiyorum bile… Ruhunda telafisi imkansız darbeler yaratmış bir şey yaşadı Zehra!” diye yazmıştı.

Zehra Develioğlu ile röportaj yapan ve , ‘morluklarını gördüm’ diyen Balçiçek İlter Twitter'dan açıklama yaptı. Balçiçek İlter tweetlerinde şunları yazdı:

Kabataş görüntülerini izledim.Ayıp bana ait değil,”Kadının beyanı esastır”diyerek dinlediğim Zehra hnm’a aittir, açıklama yapmak zorundadır! Bu arada bu akşama kadar hiç görüntü izlemedim, izlediğimi de hiç iddia etmedim, beni başkalarıyla karıştırmayın,arşivler yazılanlar ortada! Kabataş’ı, nasıl yanıltıldığımı, özürümü yarın Türkiye’de yazacağım, hiç merak etmeyin.Şimdi küfür ve hakaretlerinizi alıp dağılabilirsiniz!

İSMET BERKAN – HÜRRİYET GAZETESİ

Olayın ‘vahşiliğini’ doğrulayan bir başka kalem ise gazeteci İsmet Berkan’dı. İsmet Berkan ve o günlerde attığı twit bir kez daha gündeme geldi. Berkan, hakkındaki iddialarla ilgili olarak NTV’ye konuştu ve izlediği görüntülerin yayınlanan görüntüler olduğunu söyledi. Programda O görüntülerde iddia edildiği gibi dayak ve tacizin olmadığı yönünde bir izlenim oluştuğunun hatırlatılması üzerine Kanal D’nin büyük bir gazetecilik başarısıyla efsaneyi bitirdiğini ifade etti.

Berkan; “Görüntülere bakıyoruz ve hiç bir şey yok. Peki siz ne izlediniz, ne görmüştünüz diye soruluyor?” sorusuna

“Görüntüye bakınca, insanların ne beklediklerini bilmiyorum. Ben de öyle bir kanaat oluşmuştu, taciz olduğuna yönelik o dönemde izlediğim zaman . Benim de öyle çok önemsediğim bir konu değildi açıkçası yani. Bu konuda ne yazı yazdım, ne haber yaptım, ne de twitter’da bir neşriyat yaptım, attığım bir kaç tiwitin dışında. Bu konuda da zaten hemen hemen hiç konuşmadım. Geçtiğimiz hafta bir televizyon programında, soruldu ve soru üzerine şimdi söylediklerimi söyledim. Çok kısaydı zaten görüntüler.” dedi.

VE DİĞERLERİ…

Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir, Habertürk gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca ve Milliyet gazetesi yazarı Nagehan Alçı da, dayak ve taciz iddialarını sıklıkla kamuoyu gündemine taşıyarak, iddiaların arakasında duran isimlerdi. Yükselir vicdanının rahat olduğunu söylerken, Alçı ise ispat olmadan konuşmanın doğru olmayacağını kaydetti.

AVUKATI HEM BALÇİÇEK İLTER’İ HEM ELİF ÇAKIR’I HEM DE MÜVEKKİLİNİ YALANLADI!

Al Jazeera’nin haberine göre Develioğlu’nun avukatı Abdurrahman Kayapınar, yazılı açıklamada bulundu. Görüntülerin doğru olduğunu ama gerçeğin tümünü yansıtmadığını ifade eden Kayapınar’ın açıklaması şöyle:

“Olayla ilgili yürütülen soruşturma aşamasında. Olayın meydana geldiği bölgede bulunan bir kısım MOBESE kameralarının tahrip edildiği, tahrip edilmeyen kısmının ise olay yerini kaydetmediği tespit edilmiştir. Bu itibarla olay yerine ait net teşhise müsait görüntülere ulaşılamamıştır. Basında yayınlanan kamera kayıtları da MOBESE kamerası kaydı olmayıp bu nedenle net ve belirgin görüntüler içermemektedir.”

MÜVEKKİLİME AİT OLMAYAN BEYANLAR

Açıklamada ayrıca, basında Zehra Develioğlu'na ait olmayan bazı beyanlara yer verildiği vurgulanıyor: ‘Basın yayın organları tarafından müvekkilime ait olmayan bir kısım beyanlar esas alınarak görüntülerin bu beyanları desteklemediği iddia edilmekte, müvekkilim etrafında kalabalık bir grup tarafından toplanılmış olması önemsiz bir olay gibi gösterilmekte, görüntülerin net ve belirgin olmamasından da istifade edilmek suretiyle müvekkilimin gerçek dışı beyanda bulunduğu yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır.'

TÜRBAN İTİRAFI BAŞBAKAN VE YANDAŞ KALEMLERİN YÜZÜNÜ KIZARTTI

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AKP İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu’nun  Gezi eylemleri sırasında Kabataş’ta yanında çocuğu ile birlikte saldırıya uğradığı iddialarını sert bir dille eleştirdi. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere  konuyu TV ekranlarına ve köşelerine taşıyan gazeteci ve yazarları eleştiren Düzgün şöyle konuştu:

“Gezi olaylarında İstanbul Kabataş’ta türbanlı bir kadının, yanındaki çocuğu ile birlikte saldırıya uğradığını iddia edenler, görüntülerin ortaya çıkmasından sonra Türk halkından özür dilemeliler.Dün gözümle gördüm diyenler bugün inanılmaz bir şekilde sadece kendilerini kurtarmak adına u dönüşü yapmaya çalışmaktalar. Başbakan’ın açıklamaları tamamen yalan. Ayrıca kendisini gazeteci ilan edenler  Önce özür dilesin, sonra kendilerini savunmaya kalksınlar. İmanı olan iftira atmaz, yarın huzurda başörtüsü kimseyi kurtarmaz. Bu iftirayı baştan kurgulayan AKP’li belediye başkanı ve gelini iftiranın Müslümanlıkta en büyük suç olduğunu biliyorlardır sanırım.” diye konuştu.

İŞTE ORHAN DÜZGÜN KENDİ EL YAZISIYLA KALEME ALDIĞI O LİSTE!

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:41 14.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more