Kaçak et ile ilgili korkunç iddia!

CHP'li Ediboğlu: "Türkiye'ye kaçak et sokan firmalardan birisi, Et ve Balık Kurumu'nun da ihalesini alan firma"

Kaçak et ile ilgili korkunç iddia!

Cengiz Aldemir- sozcu.com.tr

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu gündeme bomba gibi düşen kaçak et iddialarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kaçak etlerin Suriye üzerinden El Nusra aracılığı ile Türkiye’ye sokulduğunu idida eden Ediboğlu “Kaçak giren 5 bin ton etin depolarda bekletildiğini” söyledi.

“BAKANLIĞA İKİ AY ÖNCE SÖYLEDİK”

Konuyu iki ay önce bakanlığa sorduğunu ancak yanıtın bakanlık yerine valilikten geldiğine dikkat çeken Ediboğlu, şöyle konuştu :

“Ben kaçak et olayı ile ilgili 22 Eylül'de Meclis’e önerge verdim. Bakanlık yanıt vermedi yanıt valilikten geldi. Ve olayın doğru olmadığı belirtildi. Bunun üzerinden 45 gün geçtikten sonra kaçak et olayı ortaya çıktı. Telaffuz edilen rakamlar da zaten gerçeği yansıtmıyor. 5 bin ton kaçak etin depolarda bekletildiği belirtiliyor.”

“KAÇAK ETİ SOKAN FİRMA ET VE BALIK KURUMU’NUN DA İHALESİNİ ALAN FİRMA”

Kaçak eti yurda yasa dışı yollarla sokan firmanın ‘yabancı’ olmadığını belirten Edipoğlu “Olayın başka bir boyutu daha var. Suriye canlı hayvan ticaretini serbest bıraktı. Ürdün kaynaklı dünya çapında bir firma – ki bu firma Et Balık Kurumu ihalesini de aldı – Suriye’nin Lazkiye liman kentinden mal getiriyor. Her ay bir gemi geliyor ve her gelen gemide 15 bin hayvan var. Bir kısmını Suriye'ye satıyorlar.” diye konuştu.

“EL NUSRA DA PAYINI ALIYOR”

Etlerin geçtiği bölgenin El Nusra örgütünün kontrolünde olduğunu belirten Edipoğlu “Dolayısıyla onlar da bu geçiş için paylarını alıyorlar. Sonra Türkiye'ye getirilen etler iç piyasaya satılıyor. Bizim hükümet yetkileri hiç bir şey yapmıyor. Kaçak etlerin hangi sağlık koşullarında kesildiği, saklandığı belli değil. Bir doktor olarak da bu konunun vehametine dikkat çekmek istiyorum “ dedi.

En büyük kaçak et partisi ele geçirildiEn büyük kaçak et partisi ele geçirildi
Kaçak ette dünür çıktı üreticiler susturulduKaçak ette dünür çıktı üreticiler susturuldu

 

Hatay'da kaçak sigara ve içki operasyonuHatay'da kaçak sigara ve içki operasyonu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...