Reklamsız Sözcü

Kaplan ve Tayyar birbirine girdi

TBMM Genel Kurulu'nda, HSYK teklifi görüşmeleri öncesi, “basın özgürlüğü” tartışması yaşandı. Hasip Kaplan ve Şamiy Tayyar birbirine girdi.

android-time 18:08
Kaplan ve Tayyar birbirine girdi
TBMM Genel Kurulu'nda, HSYK teklifi görüşmeleri öncesi, “basın özgürlüğü” tartışması yaşandı. Hasip Kaplan ve Şamiy Tayyar birbirine girdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, HSYK teklifi görüşmeleri öncesi, “basın özgürlüğü” tartışması yaşandı. Tartışma ilk önce BDP'li Hasip Kaplan ile AK Partili Şamil Tayyar arasında başladı, Tayyar ile CHP'li Balbay arasında devam etti. BDP'li Kaplan ile AK Partili Tayyar birbirlerinin üzerine yürüdü. Araya giren milletvekillerinin müdahalesi ile tartışmanın kavgaya dönüşmesi engellendi.

BDP'li Kaplan ile AK Partili Tayyar birbirlerinin üzerine yürüdü. Araya giren milletvekillerinin müdahalesi ile tartışmanın kavgaya dönüşmesi engellendi.

TBMM Genel Kurul,u Başkanvekili Sadık Yakut Başkanlığı'nda toplandı. Genel Kurul'da, BDP'nin, grup önerisinin görüşmeleri sırasında milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. BDP'nin, “Basın Özgürlüğü ile ilgili araştırma önergesinin”, gündeme alınması görüşmeleri sırasında önerge sahibi olarak söz alan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan konuşmasının ardından, düzenleyeceği basın toplantısı için Genel Kurul salonundan ayrıldı. Lehte ve aleyhte söz alan milletvekilleri sırasıyla konuşmak için kürsüye geldi.

-GÜZEL SÖZLER ARDINDAN GERGİNLİK-

Kürsüye gelen milletvekilleri, “14 Şubat Sevgililer Günü” nedeniyle güzel sözlerle temennilerini dile getirdi. Güzel temennilerin ardından siyasetin gündemine ilişkin sert ifadeler kullanılması Genel Kurul'da gerginliğe yol açtı.
AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi konuşmalarını bitirdikten sonra kürsüye CHP'li Mustafa Balbay geldi. Türkiye'deki ifade özgürlüğüne ilişkin düşüncelerini dile getiren Balbay, “Türkiye'de 50'nin üzerinde gazeteci tutuklu. Türkiye'de ifade özgürlüğü yok, Türkiye'de ifadeyi delme özgürlüğü var. Pek çok gazeteci haklarındaki suçlamalar nedeniyle savcılığa ifade veriyor” dedi. CHP'nin gazeteci kökenli Milletvekili Mustafa Balbay, “eskiden kamuya memur atarlardı, şimdi gazetelere patron atıyorlar” dedi. Ergenekon ve Balyoz Davalarının sanıklarının mahkemede ifade vermeleri sırasındaki ifadeleri yüzünden de yargılandıklarına dikkat çekti.

-AK PARTİLİ TAYYAR'IN SÖZLERİ TARTIŞMAYI BAŞLATTI-

Balbay'ın, ardından kürsüye bu kez yine bir gazeteci kökenli milletvekili geldi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar sözlerine, BDP'nin grup önerisini eleştirmekle başladı. Muhalefetin olur olmadık zamanlarda araştırma önergeleri verdiği eleştirisini getiren Tayyar, “Amaç laf olsun torba dolsun. BDP'nin grup önerisinin altında imzası olan Hasip Kaplan konuşmasını bitirir bitirmez salondan ayrıldı” dedi. O sırada Genel Kurul salonuna giren Kaplan, Tayyar'ın sözlerine tepki gösterdi.
Genel Kurul'da gergin başlayan görüşme tutanaklara şöyle yansıdı..
Tayyar, “Önergeye baktığım zaman, BDP’li Sayın Hasip Kaplan’ın imzası var. Şimdi, içeriye girdi; sağ olsun, lütfetti. Konuşması bittikten sonra da dışarıya çıkmıştı. Hep söylediğimiz şeydir yani muhalefetin bu araştırma önergelerini aslında “laf olsun torba dolsun” diye verdikleri, aslında çok da… “

-SEN PİSLİK HERİFSİN-

Hasip Kaplan (Şırnak)- Düzgün konuş, düzgün konuş!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Bir basın mensubusun.
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Saygılı olun!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik yapmayın!
BAŞKAN – Lütfen, şu kelimeleri kullanmayın.
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Sayın Başkan, uyarın, terbiyesizlik etmesin!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Saygılı olun, şov yapmayın!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik etmeyin!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Şov yapmayın, yeter!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik etme!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Bu Meclis sizin yeterince şovunuza tanık oldu.
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik etme!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Lütfen oturun yerinize!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Sen pislik herifsin!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik etmesin!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Lütfen oturun! Söz alırsınız, konuşursunuz!
İBRAHİM BİNİCİ (Şanlıurfa) – Dışarıya çıktığında senden mi izin alacak?
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik etmesin!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Söz alırsınız, konuşursunuz.
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Terbiyesizlik etme! Konuş ne konuşacaksan!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Söz al. Bak, terbiyesizlik yapma, ahlaksızlık yapma!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Hakaret etme, terbiyesizlik etme hakkın yok.
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Otur oturduğun yerde! Otur oturduğun yerde! Otur!
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Sen otur!
ŞAMİL TAYYAR (Devamla) – Gelirsin buraya, söz alırsın ve konuşursun.
HASİP KAPLAN (Şırnak) – Sayın Başkan, niye müdahale etmiyorsunuz?

-BİRBİRLERİNİN ÜZERLERİNE YÜRÜDÜLER

Sadık Yakut, iki vekil arasında karşılıklı sözlü tartışma devam ederken oturuma ara verdi. O sıra Hasip Kaplan'ın, Tayyar'a yönelik “Sen pislik bir herifsin” sözleri üzerine Şamill Tayyar, Kaplan'ın üzerine yürüdü. Kaplan da karşılık vermek isteyince araya milletvekilleri girdi. İki vekilin yumruklaşması ise son anda engellendi.
Verilen aranın ardından Tayyar konuşmasına kaldığı yerden devam etti. Tayyar, muhalefetin Hükümete ve Başbakan'a yönelik “ifade özgürlüğü ve medyaya baskı” eleştirilerine karşılık verdi. Geçmişte de medyanın baskı altında olduğunu savundu. Dönemin Başbakanı Mesut yılmaz tarafından Milliyet Gazetesinden atıldığını öne sürdü. Yazdığı kitaplar nedeniyle hapis cezasıyla yargılandığını anlattı. Şamil Tayyar, meslektaşı Balbay'ın, “ifade özgürlüğüne yönelik” de sözlerine tepki gösterdi.
Balbay da, “şahsıma sataşma var” gerekçesiyle söz aldı. İki gazeteci vekil bir süre karşılıklı tartıştı.
Balbay, “Ben de hapis yattım düşüncelerimi yazdım diye…” derken, İki vekil arasında tartışma Başkanvekili Yakut'un ara girmesiyle son buldu. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:0014.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more