“Kızımı dinci terör örgütleri kaçırdı”

Beyni yıkanan genç kız cihada gidiyorum diye iki kez evden kaçtı. Babasının çaresiz bekleyişi sürüyor.

“Kızımı dinci terör örgütleri kaçırdı”

Hande ZEYREK/ SÖZCÜ
Dinci terör örgütleri genç kızların beynini yıkayıp Suriye’ye götürüyor. Malatya’da tezgahtarlık işinde çalışan 24 yaşındaki Aysel Ak, iş çıkışları ‘ablalara ders almaya gidiyorum’ diye eve geç gelmeye başladı. Önce başını kapatan ardından çarşafa giren Aysel Ak’ın davranışları ve konuşmaları değişti. Psikolojisi bozulan Ak, işten ayrılıp Elazığ’ın Keban ilçesinde yaşayan ailesinin yanına gitti. Ancak Ak, babasının evinden iki kez “cihada gideceğim” diyerek kaçtı. Aile kızlarının dinci örgütler tarafından  Suriye’ye kaçırıldığını iddia ediyor.

Anne ve babası Elazığ’ın Akçetepe Köyü’nde yaşayan kendisi üç kız kardeşiyle 2011’de Malatya’da ev tutup çalışmaya başlayan Aysel Ak’ın ablası üniversiteye hazırlanırken, kardeşi ilkokula gidiyordu. Çiftçilikle uğraşan babası Hasan Ak, 15 günde bir kızlarının yanına gidiyordu. 5 çocuklu ailenin ortanca kızı olan Aysel Ak geçtiğimiz yaz, iş çıkışından iki üç saat geç gelmeye başladı. Babası sorduğunda “ablalardan din dersi alıyorum” yanıtını verdi.

Bir yıl içinde önce türban takmaya başlayan, geçtiğimiz Mart ayında çarşafa giren Aysel Ak, ailesine artık çalışmak istemediğini söyleyerek köye döndü. Ak,”ablalar” dediği yere gidip gelmeye de devam etti. Bir ay önce yine Elezığ’dan Malatya’ya gitmek için evden çıkan Ak, evine dönmedi.

Polis Aysel Ak’ı Reyhanlı’da yakalayıp ailesine teslim etti. Ancak Aysel Ak bir hafta önce gece yarısı evinin önünde bekleyen bir arabaya binerek ikinci kez kaçtı. Kızının eve döndükten sonra hiç bir şey anlatmadığını, beyninin yıkanmış olduğunu söyleyen Hasan Ak, “Kızımın normal bir hayatı vardı. Bir yılın içinde tamamen değişti.  ‘Ben cihata gidicem. Orada şehit olacağım’ diyordu. IŞİD’e katılacağından korkuyorum. Ama Suriye’ye götürüleceğinden eminim. ” dedi. Baba Hasan AK, dinci terör örgütlerinin genç kızları Reyhanlı’da toplayıp Suriye’ye kaçırdığını söyledi.

Bir hafta önce öldürüleceğini söylemişBir hafta önce öldürüleceğini söylemiş

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...