Komisyon başkanına istifa çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, soruşturma komisyonunu başkanını istifaya çağırdı

Komisyon başkanına istifa çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 4 eski bakanla ilgili TBMM Meclis Soruşturma Komisyonunda görülen soruşturmanın içeriğine yönelik getirilen yayın yasağını hukuksuz olarak değerlendirdi. Hamzaçebi, yayın yasağı talebinde bulunan Komisyon Başkanı AKP’li Hakkı Köylü’nün istifa etmesi gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Soruşturma Komisyonu’nda 4 eski bakan ile ilgili yürütülen soruşturmaya yönelik yayın yasağı gelmesini eleştirdi Komisyon Başkanının yayın yasağı talebinde bulunmasının Anayasa ve içtüzüğü aykırı olduğunu belirten Hamzaçebi, “Komisyon Başkanı Anayasayı ayaklar altına almıştır. Tarafsız bir soruşturma yapmayacağını ortaya koymuştur. Komisyon Başkanının hukuk tanımayan, iddiaların üstünü örtmeye yönelik tutumu ilk değil. Tek başına bir imza ile savcılıktan yayın yasağı talebinde bulunmuştur. Yargının yasamaya müdahale etmesini amaçlayan bir işlemdir. Komisyon Başkanı yargıdan, yasamada yürütülmekte olan çalışmalarla ilgili müdahalede bulunulmasını istemiş, hakimde müdahalede bulunmuştur. Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı, komisyon başkanlığından istifa etmelidir, bu soruşturmaya gölge düşmüştür” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yayın yasağı ile ilgili açıklamasına da değinen ve açıklamaların doğru bulmadığını belirten Hamzaçebi, “Bu hem yargının yasamaya müdahalesidir, hem de vatandaşın bilgi edinme hakkının elinden alınmasıdır. Sayın Bozdağ TBMM’nin bir üyesi olarak Meclisin de şöhretini savunacak bir açıklama yapsaydı iyi olurdu. Yasak hukuksuzdur, böyle bir yasak olamaz ve bu yasak yok hükmündedir” dedi.

Siyasi parti liderlerinin Tunceli üzerinden girdikleri polemikler ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Tunceli’ye gitme kararını değerlendiren Hamzaçebi, “Sayın Bahçeli’de bir siyasi partinin lideridir, elbette Tunceli’ye gidebilir. İnşallah yararlı bir ziyaret olur. Asıl burada yadırganacak olan Sayın Davutoğlu’nun açıklamalarıdır. Benzer açıklamaları geçmişte Sayın Erdoğan yapardı. Sayın Davutoğlu şimdi Tunceli’ye gitti de gitmiş mi oldu. Binlerce polisle oraya gidince gitmiş mi oluyorsun. Eleştirilmesi gereken Sayın Davutoğlu’nun tutumudur” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...