Sözcü Plus Giriş

Hakan Fidan neden Irak’ta?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürt bölgesinin güvenlik ve istikrarının Türkiye için önemli olduğunu açıkladı.

11:15 -
Hakan Fidan neden Irak’ta?

 

Erbil’deki temaslarını sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ardından da IKBY Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Basın toplantısı sırasında gazetecilerden gelen, “Hakan Fidan’ın neden ziyarete katıldığı” hakkındaki soruya Davutoğlu, “Fidan’ın bana eşlik etmesi gayet doğal” cevabını verdi.

Başbakan Davutoğlu, Irak’ın bir bütün olarak güvenliğinin Türkiye için önemine değinirken, “Özelde de sınır bölgemiz olduğu için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin de Kürt bölgesinin güvenlik ve istikrarı Türkiye için, kendi güvenliğini doğrudan ilgilendiren hayati bir konudur. Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani, hem de stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık, bu da dahil olmak üzere bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destekler artarak devam edecektir. Sayın (MİT Müsteşarı) Hakan Fidan’ın bana eşlik etmesi, son derece doğaldır. Güvenlik söz konusu olan her yerde istihbarat da en asli unsurdur. Bu çerçevede gerek Bağdat’ta gerek Erbil’de muhataplarla görüşmeler yapmıştır ve bunları da bize rapor etmiştir” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları…

Başbakan Davutoğlu: “Bölgedeki sadece Irak içinde değil Ortadoğu’daki gelişmeleri birlikte kapsamlı bir şekilde ele aldık. Çünkü artık her konu bir diğeri ile ilişkili. Kobani’ye peşmergenin geçişine izin vermemiz aslında aramızda oluşan güven ilişkisinin çok çarpıcı bir yansımasıdır. Çünkü bu bölgeler bir taraftan bize komşu, bir taraftan Irak’a, Irak içinde de Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne komşu.”

Başbakan Davutoğlu: “Irak’ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak’ın geleceğinin garantisidir.”

AA

AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:30 21.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more