Sözcü Plus Giriş

Şırnak'ın Cizre ilçesine gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kaymakamlık makamında kameralar karşısına geçti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Bekir Bozdağ, bu hafta Diyarbakır'ın Bağlar, Şırnak'ın Cizre ve Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinde açılan gayri resmi Kürtçe okulları açanların samimi olmadıklarını ve iyi niyetli hiç olmadıklarını söyledi.

Okullarda her hangi bir eğitim sorunun olmadığını ifade eden Bekir Bozdağ, “Şuanda biliyorsunuz özel eğitim kurumlarında Kürtçe eğitime izin veren yasal bir düzenleme yaptık. Bugün Ortaöğretim kurumlarında Kürtçe seçmeli ders, şuanda Kürtçe öğretmen ataması yapıyoruz. Şırnak'a 7 tane Kürtçe öğretmen atadı.

Özel eğitim kurumlarında Kürtçe eğitime izin verdik. İzin alan herkes bu okulları açabilir. Milli Eğitim Bakanlığı'na müracaat ediyor, onlar açılma şartlarını taşıyanlara izin veriyorlar. Ama görüyoruz ki bazı yerlerde her hangi bir izin müracaatı yapmadan bir fiili durum yaratmak isteyenler var. Bunlar samimi değiller. İyi niyetli hiç değiller. Çünkü okul açılmasına devlet yasa çıkararak onay vermiş, izin vermiş. Hiçbir engel yok. Gideceksiniz müracaat edeceksiniz okulunuzu açacaksınız. Yani hiç kimse izin almadan, bir vergi kaydı yapmadan, esnaf odasına kayıt etmeden bakkal bile açamıyor. Yani okul açmak içinde Milli Eğitim Bakanlığı izni dahilinde Kürtçe özel eğitim kurumlarında eğitim verilmesine yasal bir muamele yoktur. Devletin bunu engelleme gibi bir çalışması da yoktur. Biz aksine bu konudaki çalışmaların yapılmasını arzu ediyoruz. İstediğimiz şey sadece kurallara, yasallara uyulmasıdır. Herkes yasalara uyuyacak ki işler sağlıklı yürüsün.” diye konuştu.

Diyarbakır, Muş ve en son dün gece Cizre'de okullara yapılan saldırıların devlet okullarına yönelik bir karalama kampanyası olduğunu söyleyen Bakan Bekir Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunu bahane edip etrafı terörizme etmek kabul edilir bir durum değil. Sonuçta tahrip edilmiş bazı okullarımız var. Bu okullar Şırnak'ta yaşayan vatandaşlarımızın evlatlarının iyi yetişmesi, ailesine, iline, ülkesine faydalı olması için eğitim veriyorlar. Bunların bu tür eylemler en fazla bölgede okuyan çocuklarımıza ve bunların ailelerine zarar veriyor. Keşke herkes kime zarar verdiğini bilse. Kendi kendine zarar veren bir yaklaşım kabul edilir bir durum değildir. Umarım bundan sonra böyle eylemler olmaz. Ben bunların bir karalama kampanyası olduğunu ve çözüm sürecine dönük provokatör hareketler olduğunu düşünüyorum.”