Sözcü Plus Giriş

Maden faciasının 12’nci günü

Maden faciasının 12. günü... Mahsur kalan 18 madenciden 2'sinin cesedine ulaşılırken,16 işçiden ise hala haber yok...

10:43 -
Maden faciasının 12’nci günü


Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde Pamuklu Köyü yakınlarında Has Şekerler Maden şirketine ait kömür ocağında su baskını sonucu mahsur kalan 18 madenciden cesetlerine ulaşılan 2’sinin kimlikleri yapılan DNA testinin ardından belli oldu.

Ankara’dan gelen DNA testi raporunda hayatını kaybeden işçilerin isimleri Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı olarak açıklandı. Kurtarma çalışmalarının 12’nci gününe girerken diğer 16 işçinin bulunması için de çalışmalar sürüyor.

Maden ocağında mahsur kalan işçilerden 2 kişinin cesetleri geçen perşembe gecesi nefeslik kısmının 2’inci baş yukarı olarak adlandırılan bölümünde molozlar içinde bulundu.

2 işçinin cenazeleri Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kömür ocağında mahsur kalan diğer 16 işçinin bulunması için ise çalışmalar sürüyor. Çalışmaların zaman alacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ”Önümüzde günlerce sürebilecek bir kurtarma çalışmasından bahseder olduk. Çünkü hem tahkimatın bozulduğu hem de zeminin bozulduğu bir ortama geldik. Mesafenin çoğunluğunu daha geride bırakmış olmamıza rağmen işin yoğunluğunu önümüzde görüyoruz. O yüzden ailelerimizle paylaştığımız bu bilgilerde zamana karşı sabırlı olmamız gerecek” dedi.

Vardiya sistemiyle çalışan kurtarma ekipleri de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çamur ve moloz tahliyesi ile tahkimat işlemleri sürüyor. Zaman zaman duran su tahliye işlemleri de dün geceden itibaren yeniden başladı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:10 08.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more