Mahçupyan: Yolsuzluklar palavra değil

Başbakan Ahmed Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, AKP'li bakanlarla ilgili iddia edilen yolsuzlukların palavra olmadığını söyledi.

Mahçupyan: Yolsuzluklar palavra değil

Akşam gazetesi yazarı ve Başbakan’ın Başdanışmanı Etyen Mahçupyan CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarına dair önemli açıklamalarda bulunan Mahçupyan, “AK Parti seçmeninin yarısı bundan memnun değil. AK Parti seçmeni parti içinde yolsuzluklara bulaşmış insanların olduğunu düşünüyor.” dedi.

Etyen Mahçupyan başdanışman olduEtyen Mahçupyan başdanışman oldu

“AK PARTİ SEÇMENİ RAHATSIZ”

Şirin Payzın’ın “Hiç mi hırsızın suçu yok? Gerçekten mi bu operasyonlar yalandı? Hiç mi ortada suç yoktu?” sorularını yanıtlayan Mahçupyan şunları söyledi:

“İnsanların büyük çoğunluğu Türkiye’de yolsuzlukların olduğuna inanıyor. AK Parti seçmeninin de yarısı… Yapılan bir sürü çalışma var. AK Parti seçmeni parti içinde yolsuzluklara bulaşmış insanların olduğunu düşünüyor. Bunlardan memnun değil ve bunların değiştirilmesini istiyor. 17 Aralık’taki gelen dosya eğer 3 parça olmasaydı. Sadece birinci dosya olsaydı ve zamanında olgunlaştığında ortaya çıksaydı, çok muhtemelen o yolsuzlukların üzerine şu an gidilmiş olurdu. O Bakanlar zaten o gün istifa etmiş olurlardı. O iş biterdi. Ama Ak Parti yine yüzde 45’i alırdı. Çünkü Ak Parti yolsuzluklar ortaya çıktığında doğru davranmış parti olurdu.

Davete gelmeyen 'Akiller' kimler?Davete gelmeyen ‘Akiller’ kimler?

“YOLSUZLUKLAR TAMAMEN PALAVRA DEĞİL”

Öyle bir şey yapıldı ki; hem yolsuzluklar ortaya çıkartılsın bir miktar, bunun yanına başka paketler eklensin ve AK Parti buna cevap veremesin. Bunun için uğraşıldı. O yüzden hemen 25 Aralık meselesi ortaya çıktı. Yolsuzluklar tamamen palavra değil var. Ama insanlar terazinin bir kefesine onları koydukları zaman, diğer kefesine de 17-25 Aralık’ta ne olduğunu koydukları zaman, ikincisinin çok daha tehditkar olduğunu düşünüyorlar. Ve o yüzden de yolsuzluklar sıradanlaşıyor. Yani yolsuzlukların üzerine gitmek uğruna darbe tehlikesini göze almak istemiyorlar. Tersine darbe tehlikesinden kurtulmak uğruna bir süre daha yolsuzlukları taşımaya razı oldu toplum. İki tane kötü vardı. Bu iki kötü arasından birisini seçmek zorunda kaldı. Ve rasyonel bir tercih yaptı.”

Mahçupyan çark ettiMahçupyan çark etti