Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ/ANKARA
Eğitim kalitesini arttırmak için Amasya'da başlatılan “65 Bin Dev Öğrenci” projesi için toplanan paralar ile İl Milli Eğitim Müdürü'ne 78 bin TL değerinde makam aracı alındığı ortaya çıktı.

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, bilgi edinme kapsamında, 2009 yılında başlatılan ve 65 bin öğrencinin eğitim kalitesini arttırmayı hedefleyen proje kapsamında toplanan paraların nereye harcandığını sordu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden verilen yanıtta ise proje kapsamında toplanan 27 bin 600 TL'nin 27 Mayıs 2014 tarihli kurul kararı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün “Eğitim öğretim ihtiyacında kullanılmak üzere araç alımına aktarılmış ve 78 bin TL'ye makam aracı satın alınmıştır” denildi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nı şu soruları yanıtlamasını istedi;

“65 Bin Dev Öğrenci” projesi için toplanan paralar neden İl Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarılmıştır? Aktarılan paraların eğitim dışındaki bir alanda kullanılması yasal mıdır? Amasya halkı ve kurumlarından 65 bin öğrencinin eğitim ve öğretim kalitesinin yükseltilmesi için toplanan paralar ile İl Milli Eğitim Müdürüne makam aracı alınmasını nasıl açıklıyorsunuz? Bakanlığınız makam aracı olmayan ya da aracı eski olan İl Milli Eğitim Müdürleri için başka kampanyalar da düzenlemekte midir? 81 İl Milli Eğitim Müdürünün makam araçlarının markaları ve maddi değerleri ne kadardır?

İşte o belge:

Yayınlanma Tarihi:14:56,