Marmaray inşaatı durdu mu?

Marmaray inşaatının durduğu iddiaları TBMM gündemine taşındı

Marmaray inşaatı durdu mu?

Geçtiğimiz yıl 29 Ekim’de açılışı yapılan ve ‘asrın projesi’ olarak tanıtılan Marmaray ile ilgili skandal iddialar TBMM’ye taşındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu,  Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi; inşaat, elektrik ve mekanik çalışmalarının yavaşlatıldığı, neredeyse durdurulduğu iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Marmaray CR3 projesi kapsamında Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi; inşaat, elektrik ve mekanik sistemler işinin İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile ortak üstlenicisi olan yine İspanya merkezli Obrascón Huarte Lain firmasının maliyet artışını gerekçe göstererek işi yavaşlattığı neredeyse durdurduğu iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Davutoğlu metro açtıDavutoğlu metro açtı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

1- Marmaray CR3 projesi kapsamında Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi; inşaat, elektrik ve mekanik sistemler işinin İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile ortak üstlenicisi olan yine İspanya merkezli Obrascón Huarte Lain firmasının maliyet artışını gerekçe göstererek işi yavaşlattığı neredeyse durdurduğu iddiası doğru mudur?

2- İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile Obrascón Huarte Lain firmasının 1 milyar 42 milyon 79 bin 84 Euro tutarındaki teklifiyle üstlendiği projede maliyet artışı gerçekleşmesi, ek ödenek ayrılması söz konusu mudur?

3- CR3 sözleşmesinde maliyet artışına imkan veren madde veya maddeler bulunmakta mıdır?

4- CR3 sözleşmesi ile İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile Obrascón Huarte Lain firmasının uluslararası tahkime gitme hakkı bulunmakta mıdır?

5- 18 Haziran 2015'te projenin tamamlayamaması durumunda sözleşmede her gecikilen gün için üstlenici firmaların ceza ödeyeceğine dair madde bulunmakta mıdır?

6- 31 Ekim 2014 tarihi itibarıyla proje dolayısıyla Invensys Rail Dimetronic ve Obrascón Huarte Lain firmalarına yapılan tüm hak ediş ödemelerinin toplam tutarı ne kadardır?

7- Obrascón Huarte Lain ve Invensys Rail Dimetronic ortak girişiminden CR3 sözleşmesi karşılığında teminat mektubu alınmış mıdır?

8- Teminat mektubu toplam tutarı ne kadardır? Teminat mektubu hangi banka veya bankalarca düzenlenmiştir?

9- Teminat mektubu süreli mi süresiz mi verilmiştir?

10- Süreli verildiyse, süresi nedir?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...