Mavi Marmara ile ilgili şok karar!

Uluslararası Ceza Mahkemesi Mavi Marmara saldırısını soruşturmama kararı aldı.

Mavi Marmara ile ilgili şok karar!

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan genel başkan Bülent Yıldırım, kendilerine ulaşan karara göre Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)’nin İsrail’in ‘savaş suçu’ işlediğini tespit ettiğini belirtti.

Ayrıca Yıldırım, UCM’nin Mavi Marmara baskınında vatandaşlarımızı şehit eden İsrail için soruşturma yetkisi olmadığını söylediğini de iletti. Yıldırım, “Yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme tarafından bazı suçlar tespit edilmiş. Buna göre, İsrail askerleri 31 Mayıs 2010 günü Mavi Marmara ve diğer gemilerdeki eylemleri ile ‘kasten öldürme, kasten yaralama ve insan onuruna aykırı davranış suçlarıyla ‘savaş suçu’ işlemiştir. İsrail’in Gazze üzerindeki etkin kontrolü devam ettiği için İsrail Gazze’de işgalci statüsündedir.” ifadelerini kullandı.

Bülent Yıldırım, Fatih’te bulunan İHH genel merkezinde yaptığı basın toplantısında UCM’de açılan Mavi Marmara davasına ilişkin bilgiler verdi. Savcılık nezdinde yaptıkları başvurunun neticesinin kendilerine ulaştığını beyan eden Yıldırım, bu karar ile baskını gerçekleştiren İsrail’in ‘savaş suçu’ işlediğinin tespit edildiğini söyledi. Ancak Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre, ‘mağdur ve ölü sayısı mahkemeyi yetkili kılacak ağırlıkta olmadığı için’ UCM tarafından yetkisizlik kararı verilmiş. Bu kararın suçun tespiti anlamına geldiğini savunan Yıldırım, UCM’nin mağdurların kendi ülkelerindeki yargılamaları adres gösterdiğini kaydetti. Yıldırım, “Neticede; Mavi Marmara ve Gazze Özgürlük Filosu’na yapılan saldırıda, Roma Sözleşmesi kapsamında yer alan savaş suçlarının işlendiği; ancak bu suçlarda mağdur olan ve ölen sayısının UCM’nin yargı yetkisine girecek oranda yoğun olmadığı gerekçesiyle soruşturma yetkisinin bulunmadığına karar verilmiştir. UCM, kendisinin hem suçları tespit edip hem de yargılamama kararı ile mağdurların kendi ülkelerinde yürütülen yürütülmesi gereken yargılamaları da adres göstermiştir. Böylelikle Türkiye’de yürüyen ceza ve tazminat davalarının yerindeliği, haklılığı bir kez de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce tescillenmiştir.” şeklinde konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...