Reklamsız Sözcü

Muhteşem Yüzyıl‘da Şehzade Mustafa infaz edildi!

Muhteşem Yüzyıl’da sezon başından beri beklenen Şehzade Mustafa’nın idamı bu hafta ekrana gelen bölümle gerçekleşti. Bu haftaki bölümde Şehzade Mustafa infaz edildi.

12:20 -
Muhteşem Yüzyıl‘da Şehzade Mustafa infaz edildi!

Muhteşem Yüzyıl'da sezon başından beri beklenen Şehzade Mustafa'nın idamı bu hafta ekrana gelen bölümle gerçekleşti. Bu haftaki bölümde Şehzade Mustafa infaz edildi. Şehzade sağır ve dilsiz cellatlar tarafından ipek urganla boğularak öldürüldü. Şehzade’nin yürek dağlayan ölümü Muhteşem Yüzyıl’ın 123.bölümüne damgasını vurdu.

ŞEHZADE MUSTAFA’NIN VASİYETİ
‘Ömrümün sonuna kadar bir mum gibi yanmaktansa güneşte kavrulmayı yeğlerim. Asla isyancı olmadım, olmam’ diyerek ölüme yürüyen Şehzade Mustafa ölmeden önce en güvendiği adamı Atmaca’ya vaziyetini açıkladı.

Şehzade ‘Ne kanım ne davam mahşere kalmasın. Bununda tek bir yolu var; Bayezıd… Onun yanına gideceksin ve sadakat yemini edeceksin. Tahta çıkana kadar onun yanında kalacaksın. Bana söz ver’ diyerek Atmaca’ya kanının yerde kalmaması için talimat verdi.

ŞEHZADE MUSTAFA İNFAZ EDİLİD… İŞTE O SAHNE

ŞEHZADE MUSTAFA’NIN İDAMI NASIL ÇEKİLDİ
Şehzade Mustafa’nın katli sahnesi 3 haftada çekildi.

İşte notlar:
– Cellatlar dövüş sanatları ekibinden seçildi.
– Çekimlerde İşitme Federasyonu yetkilileri de hazır bulundu.
– Çekimlerde 150 kişilik teknik ekip görev yaptı, yaklaşık 1000 figüran çalıştı.
– 3 bin metrekare orman alanına ordugah kuruldu.
– Platonun düzleştirilmesi için 5 kamyon kum kullanıldı.
– Kanuni Sultan Süleyman'ın otağı hümayunu 700 metrekarelik alana birbiriyle bağlantılı bir ana çadır, üç oda şeklinde hazırlandı.
– 2 bin 500 metrekare kumaş kullanıldı.

TARİH NE YAZDI
Tarihte Şehzade Mustafa 1553 yılında 38 yaşındayken babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan Seferi’ne giden Osmanlı ordusunun Konya'da konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur. Katli, devlete isyan suçundan dolayıdır.

ŞEHZADE MUSTAFA MİHRUNİSA SULTAN’A BÖYLE VEDA ETTİ!

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:27 13.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more