Numan Kurtulmuş’tan Suriyeli açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle ilgili 'kalıcı oldukları görülüyor' dedi.

Numan Kurtulmuş’tan Suriyeli açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda (AFAD) ile Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı’nın bütçe sunumuna ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle ilgili olarak ‘kalıcı oldukları görülüyor’ dedi.

“DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİ 18 SAATTE 70 BİN SIĞINMACIYI ALAMAZ”

Kurtulmuş, Kobani ile ilgili sorular üzerine, “19 Eylül’de, Kobani’den bir göç dalgasının gelebileceğini düşündüklerini ve gelenleri mümkün olduğu kadar sınırın önünde karşılamayı planladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“19 Eylül’de saat 12.50 civarında IŞİD Kobani’den gelen insanların 5-6 kilometre arkasına kadar yaklaşmıştı. Dolayısıyla oradan gelecek kardeşlerimizin hayati bir riskle karşı karşıya olduğu kararını verdik. Sayın Başbakanımız Bakü’deydi, telefonla konuşarak kararlaştırdık ve 12.50 sırasında Kobani’den gelen insanlara kapılarımızı açtık. Şunu iftiharla söylüyorum; bu CHP’lilerin de MHP’lilerin de BDP’ilerin de Ak Parti’lilerin de övünç duyması gereken bir meseledir. Eksikler olabilir, onları iyi niyetli bir şekilde konuşuruz ama dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ülke 18 saat içerisinde 70 bin sığınmacıyı alamaz. Bir kişinin burnu kanamadı, sadece 55 yaşlarında bir kadın, ayağı mayına basmış patlamış, onu da yarım saat içerisinde Suruç Devlet Hastanesine götürme imkanı oldu. Ve 3 gün içerisinde 200 küsür bin Kobani’den kardeşlerimiz geldi. Biz de 20 Eylül’de orada İçişleri ve Tarım Bakanı ile oradaydık. Hazırlıkları gördük bununla da iftihar ettik, 6 bin 500 kişiyi karşılayacak hazırlığı AFAD yapmış durumdaydı.”

“SURİYELİLER KALICI”

Kurtulmuş, “Türkiye’de 1 milyon 600 bin civarında Suriyeli kardeşimiz var, şu ya da bu etnik kökenden, şu ya da bu mezhepten meşrepten, bunların yaklaşık 1 milyon 73 bini biyometrik kayıt altına alınmıştır. İnşallah yıl sonuna kadar bunların tamamının da kayıt altına alınmasına çalışıyoruz. Bu konu da gerçekten önemli bir mesele olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.

Kurtulmuş, “Suriyeliler misafir midir?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Maalesef ilk anda Suriyeli mülteciler konusuna, gelecekler ve birkaç ay sonra gidiecekler diye bakılıyordu. Ama 3,5 senelik bu iç savaştan sonra kalıcı oldukları görülüyor. ŞİMDİ BU SURİYELİ MÜLTECİLERLE İLGİLİ KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN, MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI’NIN, SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN, HEPSİNİN OLDUĞU KOORDİNASYON TOPLANTISINDA ARTIK BUNLAR KALICI VE BUNLARIN SORUNLARINI KALICI OLARAK NASIL ÇÖZERİZ MESELESİDİR.”

“Nasıl bir Suriye olacak bilmiyoruz ama şunu biliyoruz, 100 sene evvel, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Sykes-Picot artık yıkılıyor ve maalesef bundan sonra çok daha türbülansı yüksek bir bölgeye doğru giriyoruz. 1990’larda Sovyetlerin çözülmesiyle başlayan önce Balkanlar, arkasından Kafkaslar, arkasından Ortadoğu, Kuzey Afrika şimdi Doğu Avrupa, bütün bu türbülansın içerisinde bütün ülkeler bölünür ve dağılırken Allah’a çok şükür, Türkiye 1990’dan bu yana birliğini dirliğini korumayı başarmıştır ve Türkiye inşallah çözüm süreci marifetiyle 100 senelik sorunu çözme iradesini ortaya koymuştur. Dolayısıyla Suriye’de kimin işbaşına geleceği, kime ne olacağıyla ilgili değiliz.”

“BELKİ ŞU ANDA SOSYAL VE EKONOMİK YÜK OLARAK GÖRÜNÜYOR AMA…”

Bölge ülkelerinin parçalandığına da işaret eden Kurtulmuş, “Bölge ülkelerindeki bölünme ve parçalanmaya karşı Türkiye bölgede daha fazla entegrasyonun, barışın, bütünleşmenin, kardeşliğin ve akrabalığın etrafında çalışmalıdır. Bu çerçevede Suriye’deki 1,6 milyon Suriyelinin gelmesi belki şu anda sosyal ve ekonomik yük olarak görünüyor ama inşallah bu Türkiye’nin bölgeyi entegre etmek, bölgeyle kardeşlik bağlarının artırılması projesinin bir alt ayrımı haline gelir.” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...