Reklamsız Sözcü

O subaya ‘Özel’ davet

Suriye sınırında taş atanlara müdahale eden askerlerin başındaki asker ile Kışanak arasındaki dialog kameralara yansımıştı. Genelkurmay o subayı davet etti.

android-time 22:25
O subaya ‘Özel’ davet
Suriye sınırında taş atanlara müdahale eden askerlerin başındaki asker ile Kışanak arasındaki dialog kameralara yansımıştı. Genelkurmay o subayı davet etti.

Genelkurmay, tarihinde ilk kez genç bir subayı özel olarak davet edip makamda ağırlama yaptı. O subayın adı açıklanmadı. Ancak kendisini hemen herkes tanıyor. Geçen haftalarda Suriye sınırındaki Kobani eylemi yapan PKK yandaşlarının askeri taşlaması üzerine olaya müdahale eden birliğin başındaki üsteğmen, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile dialoğa girmişti.

Taş atanlara müdahaleye tepki gösteren Kışanak, “senin devletin bana söz verdi” deyince karşılığı “burası madem yalnızca benim devletim, o halde çıkın topraklarımdan” demişti.

ASKERİ GELENEKTE ÖRNEĞİ YOK

Sosyal medyada da geniş yankı uyandıran sözlerin ardından Genelkurmay da harekete geçti. Askeri geleneklerde görülmemiş bir olay gerçekleşti. Üsteğmen, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından Ankara’ya çağrıldı. Özel 40 dakika sohbet ettiği genç subayla birlikte çay içti.

ONURLU VE SABIRLI DURUŞU

O üsteğmenin Genelkurmay Başkanı tarafından makamında kabul edildiğine ilişkin duyuru ise iç haberleşme sisteminden yapıldı. Duyuruda üsteğmenin ismi verilmezken, söz konusu olaya da değinilmedi. Ancak şu ifadeler kullanıldı:

“Suriye sınırında çok zor şartlarda görev yapan subayımız, sabır, serinkanlılık, sebat ve vakarından, onurlu duruşundan dolayı Genelkurmay Başkanı tarafından makamında kabul edilmiştir.”

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 22:2630.09.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more