Reklamsız Sözcü

Papa, Ak Saray’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk yabancı konuğu Papa Francis oldu.

android-time 16:39
Papa, Ak Saray’da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk yabancı konuğu Papa Francis oldu.

Hristiyan Katoliklerin ruhani lideri olan Papa Francis, aynı zamanda “Devlet Başkanı” sıfatı da taşıdığından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağırlandı. Türkiye , Papa’nın “Devlet Başkanı” olduğu Vatikan Devleti’ni resmen tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. bu nedenle Papa için, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda “A tipi resmi tören” yapıldı.

 

 

Papa Françesko ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya Havayolları Alitalia’nın kendisine tahsis ettiği ve üzerinde Papalık arması bulunan özel uçak, saat 12.50’de Esenboğa Havalimanı’na indi. Karşılamada askeri kıta hazır bulundu. Papa Françesko’yu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Deniz Yaveri Deniz Yarbay Noyan Özçelik  ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu apronda uçağın merdivenlerinde karşıladı.

ÇAYI İNCE BELLİ BARDAKTAN İÇTİ


Daha sonra Papa Françesko ile Bakan Çavuşoğlu, Şeref Salonu’na geçerek burada bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında Papa’nın ince belli bardakta Türk çayı içtiği bildirildi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE


Papa’nın konvoyunun geçeceği yol güzergahlarında üst düzey güvenlik tedbirleri alındı. Üst geçitlerde polisler bulunurken, polis helikopterleriyle de havadan denetim yapıldı.

Uçakta DHA muhabiri Esma Çakır’ın da aralarında bulunduğu gazetecilere konuşan Papa Françesko, “Günaydın. Bu seyahatte bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Yaptığınız işi destekliyorum. Yaptığınız hizmetle, tüm dini ve insani aktiviteleri dünyaya ulaştırıyorsunuz. Çünkü Türkiye şu anda sınırındaki çok sayıda mülteciye yardım ediyor. Bu hizmetinizden dolayı size teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Papa ayrıca Türkiye'den dönüş yolunda uçakta basın toplantısı yapmak üzere tekrar gazetecilerle bir araya geleceğini belirterek, “Çok teşekkürler. İyi konaklamalar diliyorum size” diye sözlerini noktaladı.

ATA’NIN HUZURUNDA DUA

Papa’nın Ankara’daki ilk durağı Anıtkabir oldu. Papa Françesko, mesafe uzun olduğu için Aslanlı Yol'dan yürümeden Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Papa Anıtkabir'e kırmızı beyaz karanfillerle hazırlanmış ve üzerinde  İngilizce “Pope Francis” yazan çelengi bıraktıktan sonra geri geri giderek, yaklaşık bir dakika anıtmezar önünde bekleyip dua etti. Saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Papa, özel deftere duygularını yazıp imzaladı. Papa Françesko, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

“Dileğim odur ki iki kıta arasındaki doğal bir köprü olan Türkiye, sadece yolların kesişme noktası değil aynı zamanda tüm kültür, etnisite ve dinlere mensup kadın ve erkekler için diyalog ve birlikte yaşadıkları bir nokta olur.”

AK SARAY’IN İLK KONUĞU OLDU
Papa Françesko’nun Anıtkabir’den sonraki durağı Cumhurbaşkanlığı Sarayı oldu. Papa’yı Cumhurbaşkanı Erdoğan Saray’ın kapısında karşıladı. Karşılama töreninde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı da bulundu. Atlı birlikler, Papa’nın aracına Saray’ın girişine kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko’yu aracından inişinde elini sıkarak karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Françesko, alandaki platformda yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde Papalık Marşı ve İstiklal Marşı çalındı.

PAPA: MERHABA ASKER


Papa Françesko, Türkçe “Merhaba asker” diyerek tören birliğini selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Papa Françesko Saray’ın girişindeki merdivenlerde Türkiye ve Vatikan bayrakları önünde el sıkışarak, basın mensuplarına poz verdi. Erdoğan ve Papa Françesko daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

Karşılamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve diğer ilgililer hazır bulundu.

TURKUAZ HALI SERİLDİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa’yı karşılamak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan saat 14.30’da çıkarak turkuaz halıların serildiği tören alanına geçti. Erdoğan, karşılamada yer alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ı “Hoşgeldiniz” diyerek ellerini sıktı. “Merhaba asker, nasılsınız” diyerek tören kıtasını ve sancağı selamlayan Erdoğan, bir süre Papa Françesko’nun yerleşkeye gelişini bekledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ilk yabancı konuğu olan Papa Françesko için yapılan törende değişiklikler de gözlendi. Daha önce atlı birliklerin taşıdığı tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayraklar, bu kez tören kıtasının karşısında yer aldı. Papa’nın makam aracına eşlik eden atlı birlikler, sadece Türkiye ve Vatikan bayrakları taşıdı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:4928.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more