Papa Francesco Sultanahmet Camii’nde dua etti

Bir dizi ziyaret için istanbul'a gelen Papa, İstanbul Müftüsü ile birlikte Sultanahmet Camii'nde dua etti.

Papa Francesco Sultanahmet Camii’nde dua etti

Papa Francesco, İstanbul’da ilk olarak Sultanahmet Camii’ni ziyaret etti. Atatürk Havalimanı’ndan Sultanahmet Camii’ne saat 11.15’te gelen Papa Francesco ve beraberindeki heyet, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve cami imamlarından oluşan heyet tarafından karşılandı.

Yaran, Papa Francesco’ya avluda cami mimarisine, cami içinde de İslam dinine ilişkin bilgi verdi. Camideki ziyaret bittiği sırada Papa, tercümana birşeyler söyledi.  Tercüman da, Yaran’a Papa’nın dua etmek istediğini belirtti. Bunun üzerine Papa Francesco ve  İstanbul Müftüsü Yaran mihrabın önünde yanyana durdu. Yaran, dua edenin önünde durulmaz diyerek basın mensupları ile görevlileri uyardı. Rahmi Yaran ellerini açarak dua ederken papa ise ellerini birleştirdi. Papa Francesco,  Sultanahmet Camii ziyareti yaklaşık 25 dakika sürdü.

SÖZCÜSÜ ‘DUA ETMESİ’ DÜŞÜNÜLEMEZ DEMİŞTİ!

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi, 17 Kasım’da Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’nun Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarete ilişkin yaptığı basın toplantısında, Papa’nın Sultanahmet ve Ayasofya’da dua edip etmeyeceğine ilişkin soruları cevaplamıştı.

1 milyar 200 milyon Katoliğin ruhani lideri Papa’nın, seyahatinin ikinci gününde gideceği Sultanahmet Camii’nde dua edip etmeyeceği sorusu yöneltilen Sözcü, “Bir Hristiyan’ın, bir camide dua etmesinden bahsedilemez. Elbette orası da birçok insanın dua ettiği dini bir mekan.  Bazıları kendi dininin gereklerini dışa vurmadan, başka dinin mabetlerinde Tanrı’ya sessizce yakarabilir. Sultanahmet’te planlanan bir ayin söz konusu değil ve bu ziyareti, manevi bir boyutu olan dinler arası ilişki çerçevesinde düşünmek lazım” diye konuşmuştu. (DHA)

Papa Francesco 'mütevazi' geldiPapa Francesco ‘mütevazi’ geldi
Papa, düşme tehlikesi geçirdiPapa, düşme tehlikesi geçirdi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...