Reklamsız Sözcü

Patlama ile ilgili flaş açıklama

İGDAŞ Taksim'de meydana gelen patlamayla ilgili olarak bir açıklama yaptı. İGDAŞ, "doğalgazdan kaynaklanmış olabileceğine dair belirtiye rastlanmamıştır" dedi.

10:41 -
Patlama ile ilgili flaş açıklama

İGDAŞ, Taksim Kazancı Yokuşu’ndaki patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Dün akşam saatlerinde Taksim Kazancı Yokuşu No:50 adresindeki sanat atölyesinde bir patlama meydana gelmiştir. 187 Doğalgaz Acil Hattı’na 17 Şubat 2014 Pazartesi günü saat 16.23’te gelen ihbar üzerine, olay yerine giden İGDAŞ ekiplerinin yaptıkları ilk incelemede işyerinde bulunan 12 kg’lık mutfak tüpünde gaz sızıntısı olduğu tespit edilmiş ve mutfak tüpü İtfaiye tarafından olay yerinden uzaklaştırılmıştır. Yapılan ayrıntılı incelemede, patlama sonrasında tavan sıvalarında çok fazla tahribat olmadığı, tahribatın zemin seviyesinde yoğunlaştığı, patlamanın merkezindeki 12 kg’lık mutfak tüpündeki sızıntının olay sonrasında da devam ettiği tespit edilmiştir. Patlamanın doğalgazdan kaynaklanmış olabileceğine dair bir belirtiye rastlanmamıştır. Patlamayla ilgili kesin bilgiler, olayla ilgili yapılan adli incelemeler sonrası netlik kazanacaktır” denildi.

Patlamanın olduğu yerde hasar çalışmaları sürüyor

Beyoğlu'nda patlamanın meydana geldiği yerde günün aydınlanmasıyla temizlik ve hasar tespit çalışmaları başladı. 160 konut ve iş yerinin etkilendiği olayla ilgili yaralanan 9 kişinin tedavisi sürüyor.

Dün Taksim Kazancı Yokuşu'nda bir sanat atölyesinde patlama meydana gelmişti. Olay yerinin bulunduğu sokak savaş alanına dönmüştü. Patlamanın etkisiyle yaralanan biri ağır 9 kişi çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Evleri zarar gören mahalle sakinleri de geceyi otellerde geçirdi. Gece herhangi bir hırsızlığa karşı da polis sokakta nöbet tuttu.

Günün aydınlanmasıyla birlikte belediye ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı. Kırılan camlar temizlendi. Kopan pervazlar tamamen söküldü. 160 ev ve iş yerinin olaydan etkilendiği bunlardan 40’ının ağır hasarlı olduğu öğrenildi.

Olay esnasında sokakta bulunduğu belirten görgü tanığı Bahadır Yankuncu, “Patlama o kadar şiddetliydi ki büyük bir rüzgar oluştu. Herkes yere düştü. Yerde çok sayıda yaralı vardı. Aklıma ilk gelen çocuğum oldu.” dedi.

Patlama esnasında evde bulunmayan ama sonrasında evini gördüğünde büyük şok yaşadığını belirten Cenk Sarıoğlu ise “Evi görünce hem üzüldüm, hem sevindim. Evde olsaydık, sonuç çok farklı olurdu.” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:54 18.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more