Reza Zarrab vergi affı!

Vergi ve prim affı, sadece 17 Aralık Operasyonu’yla gündeme gelen Reza Zarrab gibi kişilere yaradı.

Reza Zarrab vergi affı!

Hükümetin çıkardığı vergi ve prim affı, sadece 17 Aralık Operasyonu'yla gündeme gelen Reza Zarrab gibi kişilere yaradı. Yasanın ardından SGK'nın yaptığı ikinci düzenleme ile binlerce mükellef, hayal kırıklığına uğradı. SGK, af yasasından yararlanmak isteyen birçok kişinin hesabına el koydu.

Zarrab'ı tanımıyormuş ama uçağına binmiş!Zarrab'ı tanımıyormuş ama uçağına binmiş!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vergi ve prim affını adeta dinamitledi. AKP Hükümeti'nin büyük umutlarla çıkardığı af yasası ile ilgili SGK'nın yaptığı bir düzenleme binlerce mükellefin SGK müdürlüklerinden eli boş dönmesine yol açtı. SGK, yaptığı ikincil düzenleme ile af yasasından yararlanmak isteyen vatandaşların hesaplarına el koymaya devam etti. Bu düzenleme ile mükellef yapılandırma başvurusunda bulunsa bile SGK bankadaki paralarına el koyma işlemi uyguluyor. SGK'nın vatandaşları mağdur eden düzenlemesinin ayrıntıları şöyle:

Altın uçağını Zafer Çağlayan bıraktırmış!Altın uçağını Zafer Çağlayan bıraktırmış!

HÜKÜMET'E PRİM AFFI GOLÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde çıkarılan ilk vergi ve prim affında haciz krizi çıktı. AKP Hükümeti'nin yaptığı düzenleme ile, vergi ve prim borçlarına 18 ay vadeli yeniden yapılandırma imkânı getirildi. Yani, 30 Nisan 2014 tarihinden önce kesinleşen vergi ve prim borçlarına, yeniden yapılandırma hakkı verildi. Söz konusu başvurular ise 1 Ekim tarihinde başladı. Ancak vatandaşlar SGK'nın haciz ısrarı nedeniyle, SGK il müdürlüklerinden eli boş dönmek zorunda kaldı.

Reza Hava Yolları!Reza Hava Yolları!

BAŞVURANLARIN PARALARINA EL KONULDU

SGK, yasa ile ilgili yaptığı ikincil düzenlemede prim alacaklarının yeniden yapılandırılması hâlinde, haciz kararının kaldırılmayacağı yönünde düzenleme yaptı. Yani, bir vatandaş 30 Nisan'dan önceki prim borcunu yeniden yapılandırsa bile, hakkındaki haciz kararı kaldrılmıyor. Bu da, mükellefin mağduriyetinin devam etmesine yol açtı. Birçok mükellef, borcunu yapılandırmasına rağmen aracı, evi ve işyeri üzerindeki haciz kararlarını askıya aldıramadı. Hatta bazı mükelleflerin de bankalardaki parasına el konuldu. Bu da, binlerce mükellefin zor durumda kalmasına yol açtı.

YAPILANDIRMA HAYAL OLDU

Örneğin, 180 bin lira prim borcu bulunan Ahmet Bey, borcunu 18 eşit taksitle ödemek için başvuruda bulundu. Ahmet Bey'in başvurusu uygun görüldü. Ve borcu taksitlendirildi. Ancak, SGK aldığı karar çerçevesinde Ahmet Bey'in haciz kararını kaldırmadı. Ve bankalar da; prim alacakları ile ilgili olan haciz kararı nedeniyle Ahmet Bey'in hesapları üzerindeki blokeyi kaldırmadı. Hatta bazı durumlarda SGK, yapılandırma dilekçelerine rağmen mükelleflerin bankalardaki hesaplarına el koymaya devam etti. Konuyla ilgili olarak SGK müdürlüklerine ve yönetimine birçok şikayet geldi. SGK yönetimi ise, bu konuda geri adım atmayarak mükelleflerin mağdur olmasına yol açtı.

SADECE REZA ZARRAB'A YARADI

Hükümetin, vergi ve prim alacaklarına yeniden af getiren düzenlemesinde, kasa açıklarının yüzde 3 vergi ile kapatılmasını öngören düzenleme yer almıştı. Bu nedenle yasa Reza Zarrab affı olarak da anılmıştı. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına adı karışan firmaların bu düzenlemeden yararlanarak bilançolarını düzelteceği öne sürülmüştü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...