Reklamsız Sözcü

Reza Zarrab’ın jetine uçuş izni!

Mal varlığına ihtiyadı tedbir konulan ancak daha sonra kaldırılan Reza Zarrab'ın iş jeti dün 17 Aralık sonrasında ilk uçuşunu yaptı.

14:21 -
Reza Zarrab’ın jetine uçuş izni!

TC-RZA tescilli Challenger 300 tipi iş jeti, dün Atatürk Havalimanı’ndan saat 03.40’ta havalandı. İstanbul’dan Moskova’ya giden uçak, burada Domododevo Havalimanı’na indi.

kokpit.aero‘nun haberine göre tekrar havalanan TC-RZA tescilli uçak, Moskova’dan Sivastapol’e geçti. Buradan da dün saat 09.40’ta Atatürk Havalimanı’na indi. Uçağın kiralandığı öğrenildi.

MAHKEME EL KOYMUŞTU

Soruşturma başladığı gün İstanbul 18'inci Sulh Mahkemesi'nin kararıyla el konan Challenger 300 tipi iş jeti üzerindeki ihtiyadı tedbir kararı bir süre sonra kaldırılmıştı. Geçtiğimiz günlerde de uçağın finansal kiralama işlemini yapan Halk Bankası taksitlerin normal ödendiğine dikkat çekmişti.

Royal Holding portföyündeki Are Havacılık üzerine kayıtlı uçağın işletmesini de MNG Jet yapıyor. Kanadalı Bombardier şirketinin imalatı uçak, 2009 model. Fabrika çıkışı sonrasında bir Amerikan hava taksi şirketine satılan uçak, daha önce N284JC tescili ile uçuyordu. Zarrab, Challenger 300'ü Eylül 2012'de satın alarak Türkiye'ye getirdi.

16 MİLYON DOLAR

2009 model Challenger 300'ün kabini, 8 yolcu kapasiteli. İç kabin yüksekliği 1 metre 85 santimetre. Uydu telefonunun da yer aldığı uçak 5 bin 741 kilometre menzile sahip. İstanbul çıkışlı uçak, batıda İzlanda Keflavik'e, doğuda ise Hindistan Yeni Delhi'ye uçabiliyor. 13 bin 716 metre yüksekliğe çıkabilen Challenger, saatte en fazla 870 kilometre hızla uçabiliyor.

İŞTE HABERİN DETAYLARI

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more