Reklamsız Sözcü

Sandık için paralel önlem

PKK seçim komitesi, emniyet ise harekat merkezi kurdu

android-time 07:08
Sandık için paralel önlem
PKK seçim komitesi, emniyet ise harekat merkezi kurdu

Saygı ÖZTÜRK / SÖZCÜ

Güneydoğu'da her istediğini yapan terör örgütü PKK, yaklaşan seçimlerde istediği adaylara oy verilmesini sağlamak amacıyla “seçim komiteleri” oluşturmaya başladı. Bu komiteler, belirlenen adayların dışındakilerine oy verilmemesi için çaba gösterecek, bunun dışına çıkanları “cezalandırma” yoluna gidecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Güneydoğu'da seçim öncesinde terör örgütünün faaliyetlerine engel olunması amacıyla çalışma başlattı. Örgütlerle mücadele için 5 maddelik eylem planı hazırladı.

30 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerinde, istediği adaylara oy verilmesini sağlamak amacıyla terör örgütü PKK “seçim komiteleri” oluşturdu. Belediye başkan adayı, belediye meclis üyeleri, muhtar adaylarının belirlenmesinde etkili olan PKK komitelerinin, belirlediği adaylara oy verilmesini sağlamak almacıyla yoğun bir çalışma başlattıkları bildirildi. Güneydoğu'da güvenlik güçlerine karşı eylem yapmayan, ancak halk üzerinde her türlü baskıyı kuran terör örgütünün bu çabalarına karşılık, Emniyet Genel Müdürlüğü de “Seçim Harekat Merkezi” kurdu. Ancak, Emniyet'te yaşanan iç sorunlar ve tayin fırtınaları nedeniyle  bu merkezin henüz etkin bir çalışma yürütemediği bildirildi.Yasadışı terör örgütlerine karşı 5 maddelik eylem planı hazırlandı. Devlet büyüklerine dönük olası eylemler istihbari çalışmalar ile gerçekleşmeden engellenecek. 200 bin polise; seçim propagandası, yasakları ile oy verme günü yapacakları görevler hakkında hizmetiçi eğitim verilecek.

5 maddelik eylem planı

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, seçim güvenliği konusunda 81 İl Emniyet Müdürü'ne “özel” bir genelge yayınladı. Polislerin seçim takvimi boyunca tarafsızlığını  zedeleyici her türlü tutum/davranışlardan kaçınarak görev yapmasını isteyen Kılıçlar şöyle dedi:

“Seçim süresince genel güvenlik kapsamında yürütülen devriye hizmetlerinin periyodu artırılacak. Personelin görev ve yetki alanındaki en uç noktalara ve yerleşim alanlarına en kısa sürede ulaşmaları sağlanacak. Personelimiz, görevi süresince vatandaşlarımızca diyalog içerisinde bulunacak ve her zaman kolay ulaşabilir bir konumda olacak”

Genelgede, yasadışı terör örgütlerince siyasi parti teşkilatları, yöneticileri ve adayları ile seçmenlere yönelik düzenlenebilecek saldırılara karşı izlenecek strateji şöyle sıralandı:

-Seçimi sabote etme, seçmenlerin hür iradesinin sandıkları yansımasını engelleme, seçmenin oy tercihini tespit etme amacıyla ‘alternatif sandık' kurma veya sandık alanındaki seçmenden oy tercihini belirtir imza alma.

-Provokatif eylem ve saldırılarla vatandaşlarımızı tahrik etme.

-Korkutma, sindirme, tehdit etme gibi kanunsuz yollarla gerek vatandaşlarımız gerekse siyasi partiler ve adaylar üzerinde baskı kurma.

-Seçmenlerin kararlarını değiştirmeleri için zorlama, oy vermeyi engelleme.

-Oy sandıklarını kaçırma, oy sandıklarını tahrip etme vb. eylemlere karşı gerekli tüm güvenlik önlemleri alınacak.

Siyasilere karşı eylem uyarısı

Genelgede, “Devlet Büyükleri” ile ilgili alınacak önlemler de şöyle belirtildi:

-Seçim süresince başta terör örgütleri olmak üzere muhtemel kişi veya gruplarca Başbakan, Bakanlar Kurulu Üyeleri, Siyasi Partilerin Genel Başkanları, Üst Mahkeme Başkanları ve Üst Düzey Askeri ile Mülki Erkan gibi devlet büyüklerine yönelik yapılacak saldırı/eylemlere karşı istihbari çalışmalara ağırlık verilecek.

-Devlet büyüklerinin programları göz önünde bulundurularak, korunmalarına yönelik gerekli güvenlik tedbirleri daha titiz ve detaylı bir şekilde ve en üst seviyede alınacak.

-Siyasi parti binaları ve seçim bürolarına siyasi faaliyetlerini engelleme amacına dönük birtakım sansasyonel saldırı ve eylemlerin gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulacak.

-Yüksek Seçim Kurulu ve İl/İlçe Seçim Kurulları'nda 24 saat esasına göre emniyet ve trafik yönünden yeteri kadar personelle gerekli tedbirler alınacak.

Propaganda amacıyla asılacak veya yapıştırılacak parti bayrağı, afiş, poster, pankart vb. reklam ve ilanların art niyetli kişi ve ya gruplarca tahrip edilmek suretiyle seçim ortamını, kamu huzuru ve güvenliğini bozmaya yönelik her türlü yasadışı faaliyetler engellenecek.

Bomba imha uzmanları göreve hazır

-Vatandaşların toplu olarak bulunduğu; çarşı, alışveriş merkezi, Pazar, metro, durak, otogar, istasyon vb. yerler ile kapalı ya da açık alanlarda düzenlenecek basın toplantısı, açıklaması, miting ve gösterilerde terör örgütleri tarafından yapılabilecek muhtemel bombalı saldırılara karşı istihbari çalışmalara ağırlık verilecek.

-Bombalı eylem yapılması ihtimali olan yerler için tüm tedbirler alınacak.

-Bomba imha uzmanları her an göreve hazır bulundurulacak. Şüpheli durumlarda ve  gerektiğinde bu yerlerde bomba uzmanlarınca patlayıcı madde araması yapılacak.

Kılıçlar, vatandaşların güvenliğini tehlikeye atabilecek hiçbir materyalin miting alanlarına
girişine müsaade edilmemesini istedi, radyo-tv verici istasyonları ile hassas noktalar  konusunda da şu uyarıda bulundu:

“Seçim ortamının hassasiyetinden yararlanmak suretiyle başta haberleşme ve ulaşım tesisleri olmak üzere enerji nakil ve petrol boru hatlarına, genel hayat bakımından önem arz eden doğalgaz, elektrik ve su tesisleri ile diğer hassas noktalara yapılması muhtemel sabotajlara  karşı alınan önlemler gözden geçirilecek. Her türlü radyo-TV verici, aktarıcı ve yansıtıcı ünitelerin korunmasına özel önem gösterilecek”

Kameralı önlem ve hazır kuvvet

-Muhtemel suç unsarlarının tespiti amacıyla yeteri kadar fotoğraf makinesi, kamera ve Çevik  Kuvvet birimlerinde kullanılan zırhlı araçların kamera sistemleriyle eylemlere katılan kişi ya  da grupların toplandığı yerler, miting alanları ve dağılımları kayıt altına alınacak.

-Seçim takvimi boyunca meydana gelebilecek tüm olaylara öncelikle Çevik Kuvvet personeli  müdahale edecek. İhtiyaç olması halinde Genel Müdürlük'çe oluşturulan ‘Toplu Kuvvet' olaylara müdahale edecek.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:1024.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more