Reklamsız Sözcü

Savaş Ay’ın mirasındaki ince noktalar

Son günlerde Savaş Ay’ın 13 yıl önce hazırladığı vasiyetnamesinde, tüm mal varlığını oğluna bırakması ve mirasından kızına pay vermemesi haberleri tartışılıyor.

android-time 07:09
Savaş Ay’ın mirasındaki ince noktalar
Son günlerde Savaş Ay’ın 13 yıl önce hazırladığı vasiyetnamesinde, tüm mal varlığını oğluna bırakması ve mirasından kızına pay vermemesi haberleri tartışılıyor.

Bu aşamada SÖZCÜ okurlarından; “Bir kişi kızını ya da oğlunu mirasından mahrum bırakabilir mi?” diye sorular yağmaya başladı.

MİRASTAN MAHRUM BIRAKAMAZ

Bir kişi kızını, oğlunu, anne ve babasını veya eşini mirasından tamamıyla men edemez.
Örneğin, bir kişi ölümü halinde tüm mal varlığını, sevgilisine ya da çocuklarından birine bırakamaz.
Neden mi?
Miras olayında “mahfuz hisse”, Türkçe karşılığı ile “saklı pay” denilen bir olay var. Kural olarak kişi mirasını istediğine bırakma hakkına sahiptir. Fakat tamamını bir kişiye bırakamaz. Yasal mirasçıları, her şartta mirastan pay alırlar.

SAKLI PAY

Medeni Kanun'a göre, kişi ölmeden önce vasiyetname ile mirasını istediği kişi ya da kişilere bırakabilir. Fakat her ne olursa olsun yasal mirasçıların “saklı pay” adı verilen miras paylarına dokunulamaz. Saklı pay, altsoy (çocuk ve torun) için miras payının yarısıdır. Miras ölenin anne ve babası arasında paylaşılacaksa da saklı pay, yasal miras payının 1/4'ü kadardır.

Eşin ise miras hakkına dokunulamıyor.

Buna göre, bir kişi çocuğunu vasiyetname ile miras dışı bıraksa bile, çocuğun normal şartlarda alması gereken miras payının yarısı korunmuş oluyor.

Örneğin iki çocuğu olan ve eşinden ayrılmış bir kişi 100 birim miras bıraktığında, iki çocuk mirası 50'şer birim olarak paylaşır.
Ancak adam çocuklardan birini mirastan mahrum bırakırsa, mirastan mahrum kalan çocuk zaten hakkı olan 50 birim mirasın yarısı yani 25 birim mirası “saklı pay” olarak elde eder.
Sonuç olarak Savaş Ay kızını mirasından mahrum bıraksa bile, kızı hakkına düşen miras hakkının yarısını mutlaka alır…

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more