Reklamsız Sözcü

Sığınma evi yerine İRŞAT bürosu

Türkiye'de sığınma evlerinin toplam sayısı 116 iken Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak kurulan Aile, İrşat ve Rehberlik Büroları'nın sayısı ise 62'e ulaştı

android-time 15:08
Sığınma evi yerine İRŞAT bürosu
Türkiye'de sığınma evlerinin toplam sayısı 116 iken Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak kurulan Aile, İrşat ve Rehberlik Büroları'nın sayısı ise 62'e ulaştı

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Diyanete bağlı olarak çalışan ve kadınlara dini danışmanlık hizmeti veren İrşad bürolarının sayısının 62’ye ulaştığını buna rağmen kadına yönelik şiddetin %1400 artmasını ilginç ve düşündürücü istatistiklerle ortaya koydu.

Erdal Aksünger, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kadın sığınma evi olmadığına dikkat çekerek, “Bunun yanı sıra diyanete bağlı olarak çalışan İrşad bürolarının sayısının 62’ye ulaştığını buna rağmen kadına yönelik şiddet %1400 artmıştır.” dedi.

BAŞBAKAN BARIŞÇIL BİR ADAM DEĞİL

AKP döneminde toplum cinnet geçirdiğini 35 milyon adet anti deprasyon ilacın kullanılmasına dikkat çeken CHP’li Aksünger,”Bunun nedenlerinden birisi AKP’nin sosyo ekonomi politikasında görebiliriz. Başbakanın kendisi bir örnektir. Mizacına bir bakın, bizim başbakanımız kavga eden iki kişiyi ayırmaz. başbakan barışçıl bir adam değildir. Böyle bir kişiliğin kadına karşı tavrını da da görürsünüz.” sözleriyle başbakanı eleştirdi.

Konu ile ilgili istatistikleri de ortaya koyan Erdal Aksünger SÖZCÜ’ye şöyle konuştu :

SIĞINMA EVİ YERİNE İRŞAD BÜROSU

“Kadınların yıllardır mücadelesini verdiği sığınma evlerinin toplam sayısı 116. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Aile, İrşat ve Rehberlik Büroları’nın sayısı ise 62’e ulaştı. Hükümet, kadınları şiddetten korumak için “doğru yolu gösterme” anlamına gelen irşadı tercih ediyor.

TEPAV’ın “81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi”, kadına yönelik şiddete karşı mücadelede çok önemli bir kurum olan sığınmaevleri, kadın danışma merkezleri ve ŞÖNİM gibi kurumların tablosunu da ortaya çıkardı.

88 TOPLUM MERKEZİ

Buna göre, Haziran 2013 itibariyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren 88 toplum merkezi bulunuyor. 29 ilde ise böyle bir merkez yok.

29 il şöyle: Afyon, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Burdur, Çankırı, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sinop, Sivas, Urfa, Tokat, Dersim, Uşak, Yalova.

7 İLDE HİÇBİR ŞEY YOK

Artvin, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane, Kastamonu, Urfa ve Tokat’ta toplum merkezi olmadığı gibi aile danışma merkezi ve kadın danışma merkezi de bulunmuyor.

42 ilde büyükşehir/merkez belediyeleri tarafından işletilen kadın danışma merkezleri bulunurken, 39 ilde böylesi merkezler açılmadı.

Kadın danışma merkezi olmayan bu illerden üçü Adana, Kayseri ve Erzurum büyükşehir belediyesi statüsünde.

Kadın danışma merkezi bulunmayan iller şöyle: Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Artvin, Bayburt, Balıkesir, Bingöl, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Manisa, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sinop, Urfa, Tekirdağ, Tokat, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

11 İLDE SIĞINMA EVİ YOK

TEPAV’ın araştırmasına göre, Türkiye’de toplam sığınmaevi sayısı 116.

11 ilde sığınmaevi bulunmuyor.

11 il şöyle: Adıyaman, Ardahan, Bartın, Bitlis, Isparta, Karaman, Muş, Niğde, Rize, Sinop, Urfa.

Bu illerden Urfa’da önceki gün 8,5 hamile bir kadın ‘töre’ adına öldürülerek, cansız bedeni bir kuyuya atılmıştı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR’İN SIĞINMAEVİ YOK

Üç büyük kente, İstanbul, Ankara ve İzmir’e bakıldığında, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri tarafından sığınmaevi hizmeti verilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sığınmaevi bulunmuyor.

Ayrıca büyükşehirlere bakıldığında Adana, Erzurum, Konya ve Kayseri’de yerel yönetimler tarafından açılan herhangi bir sığınmaevi yok. Bu illerde var olan tek sığınmaevi ise Aile ve Sosyal Politikala Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor.

14 İLDE ŞÖNİM VAR

2012 yılında kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nde de (ŞÖNİM) tablo iç açıcı değil. 7 gün 24 saat hizmet veren bu merkezler sadece 14 ilde açıldı. Bu iller; Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Amed, Antep, İstanbul, İzmir, Malatya, Mersin, Samsun, Urfa ve Trabzon.

Daha önce farklı birimlere bağlı olarak faaliyet gösteren Alo 183, ilk kabul ve sığınmaevleri ŞÖNİM’e bağlandı.

AİLE VE İRŞAT BÜROLARINDA HIZLI ARTIŞ

Hükümet ve belediyeler, kadına yönelik şiddete karşı mücadelede en önemli araç olan sığınmaevlerini açmazken, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Aile, İrşat ve Rehberlik Büroları’nın artışı ise dikkat çekici.

Kadınların yaşadıkları sorunlara İslam dini çerçevesinde danışmanlık hizmeti verilen bu büroların sayısı Ağustos 2013 itibariyle 62’ye ulaştı.” diye konuştu.

Aksünger, ortak bir yaşam için yeni bir eğitim politikasına ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:1001.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more