“Sızan suyu içerek kontrol ediyorduk”

Ermenek'te facianın yaşandığı madenin işletme müdürü; ocakta zaman zaman su sızıntısının olduğunu ve bunu içerek kontrol ettiklerini söyledi.

“Sızan suyu içerek kontrol ediyorduk”

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağında 15 gün önce su baskını nedeniyle mahsur kalan 16 işçiye ulaşma çalışmaları devam ederken, maden sahibi Saffet Uyar ve maden sahasının ruhsatı üzerine olan Abdullah Özbey’in de aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasındaki maden şirketinin işletme müdürü Yavuz Özsoy, ifadesinde ocakta zaman zaman su sızıntısının olduğunu bunun tatlı su (yeratlı suyu) olup olmadığı içerek kontrol ettiklerini söylediği öğrenildi.

Ermenek’in Pamuklu Köyü yakınlarındaki Cenne Mevkii’ndeki Has Şekerler maden ocağında, 28 Ekim Salı günü saat 12.15’te, yakındaki terk edilen maden ocağına biriken suların basması sonucu mahsur kalan 18 işçiden Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı’nın cesetleri, 6 Kasım gecesi ocaktan çıkartıldı. İki işçinin cenazeleri geçen cumartesi günü Aşağı Çağlar Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. 16 işçi için kurtarma çalışmaları ise nefeslik ve desandre bölümünde aralıksız sürdürülüyor.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

2 işçinin cesetlerine ulaşılmasının ardından soruşturmayı yürüten Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, Has Şekerler Maden Şirketi’nin sahibi Saffet Uyar başta olmak Saffet Uyar’ın işletmeciliğini yaptığı Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağının işletme ruhsatına sahip Ermenek Cenne Linyit Kömürü Limited Şirketi yöneticisi Abdullah Özbey, aynı şirketin işleme müdürü Mehmet Zeybek, teknik nezaretçi Ali Uyar, Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’nden işletme müdürü Yavuz Özsoy, maden mühendisleri Cemile Karaca, Nuray Yetiş ve iş güvenliği uzmanı Engin Yeti hakkında ‘Bilinçli Taksirle Ölüme Sebebiyet Vermek’ suçundan gözaltı kararı çıkarttı. Gözaltına alınan 8 kişi dün gece yarısına kadar nöbetçi mahkemede ifade verdi.

Aralarında maden sahibi Saffet Uyar ve maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey’in de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

MÜEBBET HAPİS CEZASI

‘Bilinçli Taksirle Ölüme Sebebiyet Vermek’ suçundan tutuklanan 5 kişi ile tutuksuz yargılanan 3 kişinin ömür boyu müebbet hapis cezasıyla yargılanabileceği, bu cezanın da her bir işçi için artırılabileceği belirtildi. Has Şekerler Madencilik Limitet Şirketi maden mühendislerinden yaklaşık 4 ay önce işe başlayan Cemile Karaca ile 1 çocuk annesi Nuray Yetiş ve iş güvenliği uzmanı Engin Yeti adli kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MADENİN İŞLETME MÜDÜRÜ: SUYU KONTROL ETMEK İÇİN İÇİYORDUK

Tutuklanan Has Şekerler Madencilik şirketinin işletme müdürü Yavuz Özsoy’un ifadesinde, ocakta zaman zaman su sızıntısının olduğunu, bunun tatlı su (yeraltı suyu) olup olmadığı içerek kontrol ettiklerini söylediği öğrenildi. Özsoy’un madende günlük olarak 3 metre kazı yapılıp kömür çıkartıldığını söylediği belirtildi. (DHA)

Faruk Çelik'ten açıklamaFaruk Çelik’ten açıklama
Ermenek zanlıları tutuklandıErmenek zanlıları tutuklandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...