Soma’da bakanlığa soruşturma yok!

Skandal, Tanrıkulu'nun soru önergesiyle ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanları için soruşturma izni verilmedi.

Soma’da bakanlığa soruşturma yok!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma maden kazasına ilişkin, “Bakanlığımız kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmemiştir” dedi.

-“SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMİŞTİR”-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Eynez Yeraltı Kömür İşletmesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan kaza ile ilgili olarak Soma Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Bakanlığın kamu görevlileri olan 12 iş müfettişi ve 1 genel müdür hakkında ön inceleme yapıldığını belirterek şöyle dedi:

“Bu konuda Bakanlığımız bünyesinde görev yapan 3 müfettiş görevlendirilmiş, yapılan ön inceleme sonrasında, konu ile ilgili tüm hususları irdeleyen 167 sayfalık rapor tanzim edilmiştir.

Bahse konu ön inceleme, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun çerçevesinde ve ilgili Cumhuriyet Savcılığının talepleri doğrultusunda yapılmıştır. Bu kapsamda; müfettişlere yasalarla verilmiş denetim işlevinin, ilgili mevzuatta belirlenen şekilde yapılmış olması karşısında, maden ocağında yapılan denetimler ile maden kazası arasında uygun illiyet bağı bulunmadığı, konu ile ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığının elde edilen bilgi ve belgelerle ortaya çıkmış olması nedeniyle Bakanlığımız kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmemiştir.”

Çalışma Bakanı, 13 Mayıs 2014 tarihinden önce Soma Kömürleri A.Ş Eynez Yeraltı Kömür İşletmesinde 13-18 Mart 2014 tarihlerinde yapılan son iş sağlığı ve güvenliği teftişi ile ilgili olarak; idari soruşturmaya başlanıldığını, idari soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

ANKA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...