Reklamsız Sözcü

Soma’da yeni skandal!

CHP'li Özel: Komisyon üyelerine verilen maskeler işçilere verilseydi en az 150 işçi kurtulurdu.

14:27 -
Soma’da yeni skandal!

301 işçiye mezar olan maden ocağı ilk kez görüntülendi

SÖZCÜ/ANKARA
Soma Meclis Araştırma Komisyonu, 13 Mayıs 2014 Salı günü maden ocağı faciasının yaşandığı ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'ye ait Eynez Maden Ocağı'na inerek incelemede bulundu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Bugün girdiğimiz Eynez Maden Ocağı eskisi kadar bile güvenli değil. Eski halinden de zor durumda” dedi. Komisyon üyesi Özel yeraltındaki incelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

ÜRETİME HAZIRLANIYORLAR: 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamının yaşandığı bölgedeki madenlerde son iki gündür inceleme yapan Özel, Eynez Maden Ocağı’nda söküm çalışması için yaklaşık 300 kişinin çalıştığını söyledi ve ekledi: “O 300 kişinin de her biri için her gece yatmadan önce başlarına bir şey gelmesin diye dua edeceğim. Böyle bir şey olmaz yani. Güya söküm için çalışıyorlar, ama resmen üretime hazırlanıyorlar” dedi. Özel şöyle devam etti;

SOMA'DA DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK: Madende gördüğümüz şudur: Aynı kurum kültürü, aynı risk yönetim anlayışı aynı iş güvenliği anlayışı ile bir an önce bir an önce üretime geçmek ve yeniden aynı şekilde kömür üretmek istiyorlar. Aslında Soma'da değişen bir şey yok ve her şey eski tas eski hamam.
Madenlerin güvenli bir şekilde üretime başlamasını istiyoruz. Buradan 301 kişiyi daha ölüme göndermek istemiyoruz. Hala daha madenlerin güvenliği konusunda, iş güvenliği, işçi sağlığı konusunda bir arpa boyu yol almadık. Aradan, 4,5 ay geçti, ders alan olmadı. Bundan sonra olabilecek kazaların sorumlusu, hükümettir, Meclis'tir.

13 MAYIS'A NEDEN OLAN ANLAYIŞ AYNEN DEVAM EDİYOR: İş güvenliği konusunda bir arpa boyu yol alınmadı. Bir kanun çıkarabilirdi. Bu işçilerin hangi koşullar altında nasıl çalıştıklarını gözleriyle gördüler. Ama bir şey yapılmadı. Aynı şartlarda hiçbir şey olmamış gibi devam ediliyor. ‘Burayı toparlayacağız, burayı düzelteceğiz. Şuradaki tahkimatı yapacağız’ anlayışındalar. Yani 13 Mayıs günü Eynez ne durumdaysa Türkiye’deki hiçbir maden ondan daha güvenli değil şu anda. Bugün girdiğimiz Eynez Maden Ocağı da eskisi kadar bile güvenli değil. Eski halinden de zor durumda. 13 Mayıs'a neden olan anlayış, aynen devam ediyor.

KOMİSYON ÜYELERİNE VERİLEN VIP MASKELER: Eynez ocağına inmeden önce milletvekillerine VIP maske verildi. Madene inmeden önce bize dağıtılan oksijen maskeleri VIP maskelerdir. Milletvekilleri nasıl havaalanlarında VIP salonuna alınıyorsa bu ülkede, oksijen maskesi de VIP maske olabiliyor. Üstelik 13 Mayıs günü bize verilen bu maskelerden madencilere verilmiş olsa idi, en az 150 işçi kurtulacaktı.

Bizi içeriye götürdükleri o araç da bizim için yapılmış, yani VIP kuliker. Çünkü normalde işçilerin her birisi o yolu yürüyerek gidiyorlar, çıkarken ise kömür taşınmadığı saatlerde bantla çıkıyorlar. Ayrıca bizi taşıdıkları bantın da mevzuata göre harekete geçmeden 20 saniye önce siren çalması etrafının ve üstünün kapalı olması gerekiyor. Yani bizi taşıdıkları o makina ile işçi taşısalar suç olur ama işçiler de zaten yürüyerek gidiyorlar

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:30 26.09.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more