Maden faciasıyla ilgili fezleke tamam!

301 madencinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili savcılık fezlekesinin hazırlanıp, iddianameye dönüştürülmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Maden faciasıyla ilgili fezleke tamam!

Manisa Barosu Başkanı Avukat Zeynel Balkız, sanıkların bir bölümü hakkında, kastı aşan taksir, bir bölümü için bilinçli taksir, bazıları için de, hata ve kusurla ölüme neden olmaktan fezleke hazırlandığını söyledi.

Geçen 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocağında çıkan yangın sonrasında, 301 kişi hayatını kaybetti. Kaza sonrasındaki adli soruşturmada ise, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Kazanın ardından yaklaşık 6 aydır soruşturmasını sürdüren Soma Cumhuriyet Savcılığı’nın, 36 kişi hakkında fezleke hazırladığı öğrenildi. Fezleke, iddianameye dönüştürülmek üzere Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Fezlekenin hazırlanmasının ardından açıklama yapan Manisa Barosu Başkanı Avukat Zeynel Balkız, “Üç değişik suç türüne göre sanıkların sorumlulukları değerlendirilmiş. Sanıkların bir bölümü için kastı aşan taksir, bir bölümü için bilinçli taksir, bir diğer bölümü için de, hata ve kusurla öldürmeye neden olma suçlarından fezleke düzenlenmiş. Hem tutuklu olan sanıklar, hem de davaya dahil edilmesi gereken ve hakkında soruşturma izni istenen kamu görevlisi, müfettiş, kömür işletmeleri görevlileri hakkında da bilinçli taksirden birden fazla adam öldürmeye neden olmak suçundan cezalandırılmalarını bekliyoruz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...