Suriyelilere çalışma izni

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, merak edilen konularla ilgili olarak sorulara yanıt verdi. Çelik, Suriyeliler'e çalışma izni geleceğinin sinyallerini verdi.

Suriyelilere çalışma izni

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriyeli sığınmacıları, yerli işgücünü tahrip etmeden açık iş pozisyonlarına yerleştirilebileceklerini söyledi. Ücret konusunda asgari ücret bandının korunacağını ifade eden  Çelik, konunun önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu gündemine geleceğini söyledi.
Çelik, Bakanlığının 2015 bütçe görüşmelerinde CHP'li vekillerin Suriyelilere verilecek çalışma izni ile ilgili sorusunu yanıtladı.

EN ÇOK MERAK EDİLEN KONU
Suriyelilerle ilgili Göç İdaresi'nin çıkarmış olduğu bir yasa olduğunu anımsatan Bakan Çelik, “O çerçevede bir yönetmelik çıkması gerekiyordu. O da yayımlandı. Şimdi Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç var. Bunlara geçici, tanımlama kimliği diyebileceğim bir kimlik verilecek. Mevcut açık iş dediğimiz pozisyonlarda bizim işçilerin yüzde 10′unu aşmayacak şekilde çok ince teknik bir çalışma yapıyoruz. Bugüne kadar gelen Suriyelilerle ilgili de ağırlıklı şirket, işveren düzeyinde, iş ortaklığı şeklinde ağırlıklı olarak pasaportlu olarak geliyorlar ve onlarla bu şekilde iş gücü piyasasında bulunuyorlar. Ama henüz Suriyelilerle ilgili Bakanlar Kurulu kararı hazırlanmış değil. Hazırlandığı zaman çok daha ayrıntılı şekilde kamuoyuyla paylaşırız” diye konuştu.

“Yüzde 10 barajı” ve “açık iş” kavramının ne olduğu sorusuna Bakan Çelik, “Şu anda işçi bulmakta, işgücü temininde zorlanılan bütün illerimize dönük açık işler var. Oraya dönük bir çalışmadır. Mevcut işgücümüzü, mevcut işgücü talebine, kendi ülke insanımızın vereceği cevabı etkilemeyecek bir çözüm arayışı içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum” cevabını verdi.

Bakan Çelik açıklamasında planın sadece Güneydoğu'da değil, birçok ilde hayata geçirilebileceğini söyledi.
 
“MEVCUT ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KESİNLİKLE OLAMAZ”
Konunun Bakanlar Kurulunda tartışılacağını ifade eden Çelik, “Burada tüm iş gücü piyasası ele alınacak. Bunlar şu anda gidici misafir değil. Yakın zamanda gitmeyecekler. Bu da mevcut durumda kayıtdışılığı getiriyor. Kayıtdışılığın getirdiği rekabetle ücretlerde ciddi bir dalgalanma oluyor. Bunların tümünü ortadan kaldıran, asgari ücret bandını da koruyacağımız bir düzenleme olacak. Çünkü bilemiyoruz oradan gelenin mali durumu nedir. Belki asgari ücretin altında da çalışma durumu olabilir. O zaman bizim yerli iş gücümüzü olumsuz etkiler. Onu da yapmayacak şekilde bir düzenleme ihtiyacı var. Mevcut asgari ücretin altında kesinlikle olamaz. Çünkü o zaman yerli iş gücüne zarar verir” dedi.

Çalışmanın 5-10 günlük bir sürede hazır olacağını, önümüzdeki Bakanlar Kurulu'na ya da sonraki haftaya yetişebileceğini söyleyen Çelik, Bakanlar Kurulu bunu nasıl değerlendirir, nasıl kıstaslandırır; o, tamamen Bakanlar Kurulu'nun kararı” diye konuştu.

”BÖYLE BİR DURUM VARSA VAHİM BİR KONU”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “8 işçinin mahsur kaldığı Ermenek'te 4 kömür şirketi arasında gizli sözleşme olduğunu işçiler ile yaptıkları görüşmede tespit ettiklerini söyledi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çelik, “Orada işçilerin anlattığını söyledim. İşçi diyor ki 4 tane firma anlaşmışlar, bu çerçevede eğer birisi bir olumsuz şey yapıp işten atılma durumu söz konusu olursa, diğer firmaların çalıştırmama gibi bir anlaşma durumu var. İşçi anlatıyor bunu bize, böyle bir durum varsa vahim bir konu” dedi. (ANKA)

Çelik'ten flaş açıklamalarÇelik’ten flaş açıklamalar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...