Sözcü Plus Giriş

Tarhan’ın partisi seçime girebilecek mi?

CHP'den istifa eden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın Genel Başkanı olduğu Anadolu Partisi Genel Kongresi'ni topluyor.

Güncellenme: 10:30, 22/11/2014
Tarhan’ın partisi seçime girebilecek mi?

CHP’den istifa eden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın emekli amiral Türker Ertürk, Maltepe eski Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Yunus Yunusoğlu, Sedat Demirer, Hasan Fehmi Yavuzalp, Sibel Alemdaroğlu ve Meltem Ünal Erzan’in de aralrında olduğu 45 kurucuyla birlikte geçen hafta kurduğu Anadolu Partisi Genel Kongresi’ni topluyor.

Edinilen bilgiye göre, Anadolu Partisi Genel Kongresi 29 Kasım’da Ankara’da toplanacak. Partinin yeni MYK’sının da 30 Kasım’da belirleneceği öğrenildi. Partinin yönetim kademlerinde yüzde 33 kadın kotasının uygulanacağı belirtiliyor.

Siyaset kulislerinde en çok merak edilen konulardan birisi de seçimlere 7 ay gibi bir süre kala yeni kurulan Anadolu Partisi bu sürede seçimlere girebilme hakkını elde edip edemeyeceği. Siyasi partilerin seçime girebilme hakkını elde edebilmesi için genel kongresini yapmış olması ve Türkiye’nin yüzde 51’inde (41 ilde) örgütlenmesini tamamlamış olması gerekiyor. Parti kurucularının verdikleri bilgilere göre, 7 Aralık tarihine kadar seçime girebilmek için gereken 41 ilde örgütlenme tamamlanacak.

Yayınlanma Tarihi:10:28,