Reklamsız Sözcü

TBMM’de tarihi hafta!

Meclis bu hafta iki tarihi yasayı görüşecek.

android-time 08:31
TBMM’de tarihi hafta!
Meclis bu hafta iki tarihi yasayı görüşecek.

Meclis, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi iki önemli yasayı gündemine aldı. MİT'in yapısını değiştiren ve özel dershanelerin kapatılmasını öngören yasal düzenlemeler bu haftanın iki önemli başlığı olacak. Her iki yasanın da bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda geçmesi planlanıyor. Öte yandan, Meclis'in gözü kulağı Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde olacak. HSYK'nın yapısını değiştiren düzenlemenin Köşk'ten çıkacak kararı siyaset gündemini de şekillendirecek. Siyasi liderler ise mesajlarını parti grup toplantılarında verecek.

TBMM’de tarihi hafta

TBMM Genel Kurulu, Salı günü görüşmeleri yarım kalan ve içerisinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün çekinceleri doğrultusunda hazırlanan internet düzenlemesinin de yer aldığı, “torba teklife” devam edilecek. Ardından, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yapısını değiştiren yasa teklifinin görüşmeleri başlayacak.
Teklif, dış güvenlik, terörle mücadele ve milli güvenliğe ilişkin konularda Bakanlar Kurulunca MİT'e operasyonel görev verilmesini düzenliyor. Teklife göre, Milli İstihbarat Teşkilatı’na Bakanlar Kurulunca, dış güvenlik, terörle mücadele ve milli güvenliğe ilişkin konularda görev verme imkanı tanınıyor. Ayrıca Milli İstihbarat Teşkilatına; her türlü teknik istihbarat ve insan istihbaratı usul, araç ve sistemlerini kullanması, yabancı istihbarat teşkilatlarının kullandığı usul, yöntem, imkan ve kabiliyetleri kazanması ile teknolojik gelişmeleri takip etmesi görevi verilecek.

DERSHANELER KALDIRILIYOR

Dershanelerin kaldırılmasını da düzenleyen tasarı da bu haftanın gündemi arasında. Tasarının bu hafta TBMM Genel Kurulu gündemine gelerek yasalaşması bekleniyor. Tasarıya göre dershaneler ile gerekli dönüşümü tamamlamayan etüt eğitim merkezleri faaliyetleri 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edebilecek. Tasarı aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte sınav uygulamasını öngörüyor. Aday öğretmenliğe atananlar en az bir yıl fiilen çalışmak, adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla sınava girmeye hak kazanacak. Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanacak.
Tasarıyla Özel Öğretim Kurumları Kanunundan dershane tanımı çıkarılıyor. Bu şekilde Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına veya bu sınavlar kapsamındaki derslere hazırlık niteliğinde kurs açılması da imkan dışına çıkarılıyor.
Kanunun yayımı tarihinde mevcut olan bütün dershaneler ve yeni düzenlemeye uygun olmayan öğrenci etüt eğitim merkezleri faaliyetlerine 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecek. Bunların özel okullara ve geçici olarak açık öğretim yapan liselere dönüşebilmeleri gerekli dönüşümü yapabilmeleri için bu kurumalara 2018-2019 eğitim öğretim yılının bitimine kadar süre öngörülecek.

SEÇİM ÖNCESİ SON MESAJLAR

Meclis’in Şubat ayı sonunda seçim tatiline girmesi beklenirken, siyasi parti liderleri de seçime ilişkin mesajlarını parti grup toplantılarında verecek.
Komisyonlarda gündemdeki konuları görüşmek üzere toplanacak. Öte yandan, Meclis'te gözler HSYK kanunu ile ilgili Çankaya Köşkü'nde gelecek habere çevrilecek. Köşk'ün, söz konusu teklifi haftanın son mesai gününe kadar karara bağlaması bekleniyor. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more