Sözcü Plus Giriş

TGC’den gazeteciye dayağa tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Bugün gazetesi Washington Temsilcisi Adem Yavuz Arslan’ın otelden atılmasına ve darp edilmesine tepki gösterdi.

Güncellenme: 11:08, 27/09/2014
TGC’den gazeteciye dayağa tepki

Yapılan açıklamada, “İktidarın gazete ve televizyonlar arasında ‘benden olanlar’ ve ‘olmayanlar’ gibi bir ayrım yapması kabul edilemez.” dendi.

Bugün gazetesi Washington Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının kendisini darp ettiğini ve otelden attığını yazmıştı. Zaman gazetesi Washington Temsilcisi Ali H. Aslan da kendisine yönelik de aynı muamelenin yapıldığını açıklamıştı. Meslek kuruluşları bu duruma büyük tepki gösterdi. Bu kapsamda bir tepki de TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş'ten geldi. TGC adına konuşan Güneş, “Her fırsatta demokrasi vurgusu yapan iktidarın akreditasyonu gelenekselleştirmesi basın özgürlüğü açısından bir talihsizliktir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak akreditasyon uygulamasına her zaman karşı çıktık. Yine karşıyız. İktidarın gazete ve televizyonlar arasında ‘benden olanlar’ ve ‘olmayanlar’ gibi bir ayrım yapması kabul edilemez. İktidar, akreditasyon uygulaması ile yayın politikasından hoşlanmadığı gazetelerin çalışanlarının mesleklerini yapmalarını doğrudan engellemektedir. Halkın bilgilenme hakkını da yok saymaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak iktidarı artık bu yanlıştan vazgeçmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

.