Sözcü Plus Giriş

Topbaş, “Maalesef biz okullarımızı bile doğru nitelikli alanlarda kurmadık. Bugüne kadar trafik yoğunluğu olmadığı için adım atılmamış. Yol da birinci öncelikli.” dedi.

Kadir Topbaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Merter'deki Fatih Koleji bahçesinden yol geçirilmesi sorulan Topbaş, bu konuda ön yargılı olmadığını, bir okulun, eğitim alanının, çocukların yetişme alanının da düzgün olması gerektiğini söyledi. Topbaş, “Bu durumu sordum. Bana aktarılan şu; planlarda yol olarak terk edilen yolun okul tarafından kullanıldığından bahsediliyor. Tabi trafiği etkileyen yolun açılıp trafiği rahatlatması gereken esasında yol olan bir alanın ihtiyaca bugüne kadar trafik yoğunluğu olmadığı için adım atılmamış. Ama yol olarak planlarda olan bir alanın artık yola katılması gerektiği yönünde çalışmalar yapılıyor. Şunu açıkça söyleyeyim; ön yargılı değil. Burada bir ihtiyaç varsa öncelikler ortaya konulur. Maalesef biz okullarımızı bile doğru nitelikli alanlarda kurmadık. Yol da birinci öncelikli. Farklı niyetler yok. Mümkün mertebe sıkıntı vermeden nasıl çözüleceğine bakıyor arkadaşlarımız.” dedi.

Taksim yayalaştırma projesi hakkında da bilgi veren Topbaş, şöyle konuştu: “Bir hukuki süreç yaşandı. Bizim projelerimiz vardı. Koruma Kurulu'nun vereceği cevabı bekliyorduk. Şu anda sonuçlandı. Daha önce de medya vasıtasıyla İstanbullulara takdim ettiğimiz planımız kurul tarafından onandı ve somut adım atılmış oldu. Biz bu süreci beklemek zorundaydık. Üst yapı dediğimiz beton ortadan kalkacak. Yeşili, sert zemini olan ve kurul da kabul ettiği ölçekte bir çalışmayı tamamladık. Yakın tarihte bu işe girip bir an önce bitirmeyi planlıyoruz. İstiklal Caddesi'nin yenilenmesi de bu kapsamda olacak. Caddenin altındaki eski galeriyi İSKİ toparladı, problem ortadan kalkmış oldu. Seçilen malzeme ile yeni bir uygulama tamamlanacak. Malzeme üzerinde çok durduk, İstiklal Caddesi'nde Sultanahmet‘te yaptığımız çalışmanın bir benzeri olacak. Yürüme konforunu bozmayacak biraz daha az kıvrımlı ve beton harç üzerinde olacak. İSTON özel olarak üretti. Meydanlar yaşandıkça algılanması çok daha farklı olur. Taksim'de maalesef sadece geçiş alanı olarak kullanılıyor. İstiyoruz ki Taksim Meydanı yaşanılır bir yer olsun, vakit geçirilsin.” cihan

Yayınlanma Tarihi:14:34,