Topu Vakıflar’a attı

Edirne'deki restore edilen Sinagog'u İsrail'e kızdıği için müze yapacaklarını söyleyen Vali Şahin, topu Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne attı.

Topu Vakıflar’a attı

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, restorasyonu süren tarihi sinagogla ilgili açıklamalarına gelen tepkilerin ardından durumu düzeltmeye çalışarak, binasının kullanım şekliyle ilgili kararın Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğunu söyledi. Vali Şahin, müze olarak kullanılması kararının Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce geçen eylül ayında alındığını ifade etti.

İsrail'e kızdı Sinagogu müzeye çevirdiİsrail’e kızdı Sinagogu müzeye çevirdi

Edirne Valiliği’nden bugün akşam saatlerinde yazılı açıklama yapıldı. Vali Dursun Ali Şahin’in dünkü “Mescid- i Aksa’nın içinde savaş rüzgarları estiren, bizzat savaş tatbikatı yapan o eşkıya kılıklı insanlar orada Müslümanları katlederken, biz de onların burada sinagoglarını yapıyoruz. İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu” sözlerinin ‘yanlış mecraya çekilmesini önlemek’ amacıyla yapıldığı belirtilen yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“Sinagog sadece müze olacak”

“İlimizde yer alan ve restoresine 2010 yılında başlanılan Büyük Edirne Sinagogu, idare binası ve müştemilat binası Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü marifetiyle onarılmaktadır. 2014 yılı içerisinde restorasyonu bitirilmesi planlanan Sinagog binasının kullanım şekliyle ilgili karar, Vakıflar Genel Müdürlüğüne aittir ve müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Eylül 2014 tarihinden itibaren de bu karar doğrultusunda ilgili birimlerle yazışmalar gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla 21 Kasım 2014 tarihindeki açıklamalar üzerine, “Yaşanan Olaylar Nedeniyle Müze Yapılmasına Karar Verilmiştir’, “Edirne Valisi Mescid-i Aksa baskınına kızdı’, ‘Sinagogu Musevilere kapattı’, ‘Vali İsrail’e kızdı, sinagogu müzeye çevirdi’ ve benzeri şekilde medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

İmam-Hatip açtıran kızın paylaşımı tepki çektiİmam-Hatip açtıran kızın paylaşımı tepki çekti

Yazılı açıklamada, Vali Dursun Ali Şahin’in, dünkü sözlerinin ‘Mescid-i Aksa da yaşanan olayları tasvip etmediğini ifade etmek adına yapıldığı’ ifade edildi.

GENEL MÜDÜRLÜK: SİNAGOG OLACAK

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, müdürlükleri bünyesindeki yapılarda fonksiyonla ilgili kararların müdürlükleri tarafından alındığını ifade ederek, tarihi Edirne Büyük Sinagogu’nun ibadethane olarak hizmet vereceğini bildirdi.

Ertem, Edirne’deki sinagogun Avrupa’nın en büyük sinagogu olduğunu belirtti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak yapının restorasyonunun 1-2 ay içinde tamamlanacağını ifade eden Ertem, şöyle konuştu:
“Öncelikle şunu ifade edeyim; Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bütün yapılarda fonksiyonla alakalı kararı, Vakıflar Genel Müdürlüğü veriyor. Bu konuda gerek Başbakan Yardımcımızla, gerekse de Başbakanımızla görüşerek fonksiyon verme noktasında kararı biz veriyoruz. Burayla ilgili de 1 sene önce açıklamamızı yapmıştık. Sayın Başbakanımızın da talimatları doğrultusunda burayı ne olarak düşündüğümüzü ifade ettik. Öncelikle şunu söyleyeyim, bizim niyetimiz kesinlikle oranın öncelikli olarak bir ibadethane olarak fonksiyon üretmesidir. Türkiye’ye gelecek, Edirne’yi ziyaret edecek veya Musevi cemaatine mensup vatandaş dışarıdan olur, içeriden olur, oraya gidip ibadetini, onların ifadesiyle duasını rahatlıkla yapabilmeliler. Ona zemin hazırlıyoruz ve imkan vereceğiz. İkinci olarak da burası bir kültürel varlık. Ortak tarihimizin, ortak değerlerimizin ve dünyanın bir kültürel varlığı. Onun için de diyoruz ki tıpkı Süleymaniye Cami, Sultanahmet Cami gibi hem ibadet işlevi görsün hem de müze olarak da gelen ziyaretçilerin, ibadet harici, Museviler dışında diğer insanlar da gelip bu yapıyı, Avrupa’nın en büyük sinagogunu gelip yerinde ziyaret edebilsinler. Niyetimiz bu.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...