Tuğluk: Çözüm süreci bitti ama…

Aysel Tuğluk, yabancı basına çözüm süreciyle ilgili konuştu. Sürecin bittiğini öne süren Tuğluk, AKP'nin açıklamayı kendilerine bıraktığını söyledi.

Tuğluk: Çözüm süreci bitti ama…

Amerika'nın Sesi'ne konuşan HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları ‘umut kırıcı' olarak niteledi ve “Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor.” dedi.

Kobani gerilimi sonrası “Çözüm Süreci”nde gelinen noktayı HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Amerika'nın Sesi sitesinden Mehtap Çolak Yılmaz’a değerlendirdi.

“PKK artık gitmeli”

‘SÜRECİ BİTİRMENİN MALİYETİ VAR'

Aysel Tuğluk çözüm sürecine yönelik hükümetten gelen açıklamaları “umut kırıcı” olarak niteledi ve şunları söyledi:

“Çözüm süreci aslında bitirilmiş diyebiliriz. Ama bunu kimin ilan edeceği konusunda bir şey var. Sanki hükümet bitirmiş ama bunun ilanını bizim yapmamızı istiyor. Çünkü çözüm sürecini bitirmenin bir maliyeti var. Bu maliyeti üstlenmek istemiyor ve bu faturayı da bize çıkartmak istiyor.”

Arınç: Dağ taş zeytin doluArınç: Dağ taş zeytin dolu

‘MEVCUT KOŞULLARDA SİLAHSIZLANMA HAYAL'

Hükümeti pratik adımlar atmamakla suçlayan Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın Nevruz'da vereceği mesajda “tamamen silah bırakılması” çağrısını yapmayacağını söyledi:

“Mevcut koşullarda, silahsızlanma bir hayal. Bugünkü ortamda Kürtler nasıl silah bıraksınlar? Bu soru önemli. Ama çözüm süreci ilerlerse, radikal demokrasiye geçiş gerçekleşirse, Kürtler'in halk olmaktan kaynaklı anayasal hakları tanınırsa, tabii ki silahlı faaliyetler bitirilebilir.”

O PKK'lı tutuklandıO PKK’lı tutuklandı

‘KÜRTLERİN SABRI SONSUZ DEĞİL'

Aysel Tuğluk, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın “Bu süreç tartışmalarla, eleştirilerle yol alacak. Önemli olan iyi niyet” açıklamasını ise şöyle yorumluyor:

“Tartışmalarla sadece giderse, Kürtler'in de sabrının sonsuz olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Önce Kobani politikasını netleştirmesi gerekiyor. Kobani ve Suruç birleşti. Kobani'ye yaklaşım, Kuzey'de çözüm sürecine de yaklaşımı gösteriyor. ABD bile YPG'nin bu barbarlığa karşı direnişini bu iradeyi tanımak zorunda kaldı.”

SÖZCÜ'ye röportaj verdi, ifadeye çağrıldıSÖZCÜ’ye röportaj verdi, ifadeye çağrıldı

‘MGK'DA HAYIRLI ŞEYLER KONUŞULMADI'

Tuğluk ayrıca Kürt sorunu konusunda tutum değişikliğine gidilerek, güvenlikçi bir politika izlenmeye başlandığını da savundu. Buna gerekçe olarak da 6-7 Ekim olayları sonrasında yapılan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı'nı gösterdi.

“MGK toplantısı çok kritikti. 11 saat süren toplantıda ağırlıklı çözüm süreci tartışıldığını, burada çok da hayırlı şeylerin konuşulmadığını tahmin ediyorum.”

BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümeti Çözüm Süreci konusunda daha şeffaf davranması gerektiğini savunurken, sürece olan inancını yitirmediğini sözlerine ekliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...