Tunceli’de Davutoğlu gerginliği

Davutoğlu protestolar üzerine Tunceli Belediyesi ziyaretini iptal etti. Tunceli Üniversitesi'ne geçen Davutoğlu burada flaş açıklamalarda bulundu.

Tunceli’de Davutoğlu gerginliği

KONUŞMADAN SATIRBAŞLARI

“Dünyanın neresinde olursa olsun, herhangi bir şekilde bu toprağı terk etmek zorunda kim kalmış olursa olsun hepsine kapımız açık, hepsine gönlümüz açık.”

“Aslında herkes bir şeyleri sakladı, onlarca yıl bu topraklarda. Şimdi saklanma vakti değil, şimdi herkesin onurla, gururla öne çıkıp ne düşüncedeyse, ne ideolojideyse, hangi etnik veya mezhebi veya dini arka plandan gelmişse gururla, onurla bunları dile getirme vaktidir.”

“Herkesin Dersim olaylarıyla ilgili kanaatleri farklı olabilir. Bunları tarihi araştırmalar içine sokabiliriz, o tarihi araştırmaların neticesini de bekleyebiliriz. Ama bana kimse, 75 yaşında bir yaşlının idama giderken feryadına sessiz kalıp, önce onun gözü önünde oğlunu öldüren zihniyet, kimi temsil ediyorsa etsin, o zihniyet zalimce bir zihniyettir. O zihniyeti savunanlar devleti savunmuş olmazlar, o zihniyet üzerinde devlet beka bulamaz. O zihniyetle yüzleşmeden de devlet, yeniden milletiyle buluşamaz. Biz yüzleşiyoruz.”

“İskilipli Atıf Hoca ile Seyit Rıza’nın idama yürüyüşlerindeki temel ortaklık, devletin resmi ideolojisinden farklı düşünmekti. Biz şunu diyoruz, bundan sonra devletin resmi ideolojisi olmayacak. Devletin bir tek, milletle bağı ve aidiyeti olacak. Milletin, toplumun her kesimiyle bağı olmayan bir devlet resmi ideolojiyle yaşayamaz. Resmi ideolojinin dayattığı tarih anlayışıyla da gelecek inşa edilemez. Hep beraber konuşacağız, kızmadan, öfkelenmeden. Hepimizin yaşadığı acıları paylaşarak konuşacağız.”

“DERSİM” DEDİ!

“Dersim’deki eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı ‘Dersim Müzesi’ olacak. Bütün ziyaret yerlerinin yolları yapılacak, o ziyaret makamlarına en iyi şartlarda gidilecek ve hepsi restore edilecek. Rektörümüz, üniversitenin adının Munzur Üniversitesi olmasını talep etti, ‘Munzur Üniversitesi’ adı da hayırlı olsun.”

“Alevi kardeşlerimize karşı hiçbir ayrımcılık yapılmasına izin vermeyiz. Aynı şekilde herhangi bir toplum kesiminin, başka toplum kesimlerine karşı ayrımcılık yapılmasına, gayrimüslimlere karşı ayrımcılık yapılmasına da hiçbir şekilde izin vermeyiz. Toplum içinde herkes eşit vatandaşlık haklarından istifade eder.”

İLK OLARAK CEMEVİNİ ZİYARET ETTİ!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk olarak Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi’ni ziyaret etti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu’nun, kent merkezinde bulunan cemevi ziyareti sırasında, Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt, bir sunum yaptı ve 12 maddelik taleplerini iletti.

Ziyarette, daha sonra, Başbakan Davutoğlu’na, “Zülfikar” verildi, lokma ikram edildi.

Kısa bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu’na, ziyaret sırasında bir genç, Alevi gençlerin sorunlarını aracısız iletmek istediğini söyledi. Davutoğlu, bunun üzerine, 10-15 kişilik genç grupla cemevinde ayrı bir bölümde minder üzerine halka oluşturup, sorunlarını dinledi.

DIŞARIDA PROTESTO VARDI

Cemevi ziyaretini gerçekleştirdiği sırada Davutoğlu’nu protesto edip yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

BELEDİYE ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli'deki protestolar nedeniyle belediye ziyaretini iptal ettiği bildirildi.

Alevilerden AKP'ye tepkiAlevilerden AKP’ye tepki

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...