Reklamsız Sözcü

Türkeş’ten İsrail eleştirisi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Türkeş'ten sert İsrail eleştirisi.

android-time 12:22
Türkeş’ten İsrail eleştirisi
MHP Genel Başkan Yardımcısı Türkeş'ten sert İsrail eleştirisi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, “Kendi varlığına, dini değerlerine ve inanışlarına küresel çapta saygı gösterilmesini talep eden İsrail’in, İslam dinince büyük önem atfettiğimiz mabedimize saldırması asla kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Türkeş, yaptığı yazılı açıklamada, 5 Kasım 2014 tarihinde, Mescid-i Aksa’ya yapılan çirkin saldırıların tüm Müslüman dünyasını derinden etkilediğini vurguladı.

Söz konusu saldırılarda cami avlusunun, ses ve gaz bombalarıyla savaş alanına çevrildiğini anımsatan Türkeş, İsrail askerlerinin postallarıyla mabedin mihrabını çiğnediğini ve burada ciddi tahribatlara sebebiyet verdiğini, Kur’an-ı Kerimlerin etrafa saçıldığını ve askerlerin plastik mermilerle sivillere ateş açmak suretiyle ciddi yaralanmalara neden olduğunu kaydetti.

İktidara geldiği ilk dönemden bu yana gerilim üreten İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bu vesileyle tiksindirici kışkırtmalarına bir yenisini eklediğini dile getiren Türkeş, “Günümüzde artık batı liderlerinin dahi sorguladığı ve eleştirdiği Netanyahu, bölgesel barışı doğrudan tehdit eden hamlelerini kimseyi umursamadan sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

Ortadoğu’daki mevcut karışıklıklardan istifade ederek akıl dışı gündemini hayata geçirmek isteyen Netanyahu’nun, sinsi bir kurnazlık örneği sergilediğini belirten Türkeş, şöyle devam etti:

“İfade edilmelidir ki Netanyahu’nun söz konusu hezeyanları evvela kendi halkının, yani İsraillilerin güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Ortadoğu gibi bir coğrafyada dini mekanlar ve kutsallar ile uğraşmak çok büyük bir risktir. Netanyahu’nun Filistin meselesine ‘dini karşıtlık’ temelinde yaklaşması da bölgedeki sorunun yalnızca ‘güvenlik’ ile alakalı olmadığını ortaya koymaktadır. Kendi varlığına, dini değerlerine ve inanışlarına küresel çapta saygı gösterilmesini talep eden İsrail’in, İslam dinince büyük önem atfettiğimiz mabedimize saldırması asla kabul edilemez.”

Mescid-i Aksa ile alakalı statükonun muhafaza edilmesinin hayati önemde olduğunu kaydeden Türkeş, “İsrail’in başındaki zatın ve dünya kamuoyunun anlaması lazımdır ki Filistin meselesi ‘dini’ değil, ‘milli’ bir meseledir” görüşünü dile getirdi.

Netanyahu’nun, meseleyi dini temellere çekmek suretiyle Filistin’in bağımsızlığını dinamitlemek ve imkansızlaştırmak istediğini belirten Türkeş, “Oysa Batı’daki ve dünyadaki son gelişmeler göstermektedir ki Filistin’in bağımsızlığı için artık yol ve ufuk açıktır, geri dönüş de yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Türkeş, “Partimiz, Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıları şiddetle kınamakta ve lanetlemektedir. Aynı şekilde partimiz, milletimizi Musevi vatandaşlarımıza karşı yapılabilecek provokasyonlara karşı da uyanık olmaya davet etmekte ve sağduyu çağrısı yapmaktadır” ifadesini kullandı.

AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more