Sözcü Plus Giriş

Üç genç IŞİD’e katıldı Bakan izledi

İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya gençleri götüren kişinin adı, kullandığı aracın plakası verildi ancak değişen hiç bir şey olmadı.

11:27 -
Üç genç IŞİD’e katıldı Bakan izledi

BAŞAK KAYA/ANKARA

Ankara’da yaşayan üç genç IŞİD’e katıldı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya gençleri götüren kişinin adı, kullandığı aracın plakası verildi ancak değişen hiç bir şey olmadı.

IŞİD’e katılan gençlerin birinin ailesi CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’ya ulaştı. Çocuklarının önce ki gün “Biz savaşmaya gidiyoruz” diyerek helallik istediğini ve Hatay’a doğru yola çıktığını anlattı. Çocukların ‘Çağrı Derneği’nden Bilal Erten adındaki şahıs tarafından 19 SU 930 plakalı araçla alındığı silgisini de aktardılar.

Erdoğdu ise TBMM’deki bütçe görüşmelerinde durumu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e anlattı. Bakan Şimşek, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya gerekli tedbirleri alması ve çocukların Hatay’da karşılanması için gerekenin yapılmasını isteyeceğini söyledi. Ancak, değişen hiç bir şey olmadı.

Konuyla ilgili SÖZCÜ‘ye konuşan Erdoğdu, “Çocukların isimlerini her ihtimale karşı can güvenlikleri nedeniyle açıklamıyoruz. Çocukların güvenliği için konuyu medyaya ya da TBMM’ye taşımadan yetkili bir bakana söylemeyi uygun gördük. Bugün aileler halen isyan ediyor. Hiç kimse onları aramamış ve bilgi vermemiş. Emniyet’ten de bir haber gelmemiş. Bu çocuklar sınırı geçmen müdahale edilmesini istemiştik. Şu an neredeler bilmiyoruz” dedi.

Erdoğdu, üç çocuğa bile sahip çıkamayan İçişleri Bakanı Ala’nın görevinden istifa etmesi gerektiğini belirtti ve şunları söyledi; Gençlerden birinin yaşı 18’den küçük. Hatay’a kadar otobüsle gitmişler. Bir süre sonra aileleri M. B. P. isimli biri arayarak ‘Çocuklarınız geldi. Çok yorgunlar, dinleniyorlar’ bilgisini vermiş. Bu çocuklar göz göre göre IŞİD’e teslim edilmiştir. Düşünün bir milletvekili ihbar ediyor, bakan hiç bir şey yapmıyor. Çıt çıkmıyor. Tüm dünya IŞİD’e katılımı engellemek için uğraşıyor, Türkiye’deki yetkililer izliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:42 21.04.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more