Reklamsız Sözcü

Yalçın Akdoğan’dan çözüm süreci açıklaması

Akdoğan "Yol kesme, haraç alma, iş makinesi yakma her türlü eylem şekli, kırsalda veya şehir merkezinde bir eylemsizliğin hayata geçmesi temel zemindir."

10:24 -
Yalçın Akdoğan’dan çözüm süreci açıklaması

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HDP ile görüşmenin önemli olduğuna değinen Akdoğan “Gelinen aşamada HDP heyetiyle yeniden görüşmemiz, diyalog sürecinin başlamış olması önemli. Bu sürecin temel zemini, daha önce açıklanan eylemsizliğin tüm yönleriyle çok boyutlu olarak hayata geçmesidir. Eylemsizlik sadece karakol basmak değildir, her türlü şiddet ve asayiş olayı da ‘terör eylemleri’ başlığı altında değerlendirilmesi gereken olaylardır. Bu yüzden yol kesme, haraç alma, iş makinesi yakma her türlü eylem şekli, kırsalda veya şehir merkezinde, bunların hepsine son verilmesi ve tam anlamıyla gerçek bir eylemsizliğin hayata geçmesi temel zemindir.” dedi.

Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:  “Çözüm sürecinin temelini diyalog oluşturuyor. Ortada bir sorun varsa bu sorunun demokrasi yöntemiyle, demokratik sistem içinde çözmeye çalışacaksak -elbette demokratik yöntemlerle çözeceğiz- görüşme, diyalog temas, çözüm sürecimizde en önemli yöntemlerden bir tanesi. Kamu düzeni ve güvenliğinden taviz vermeden tek bir vatandaşımızı bile bölgede ezdirmeden, hepsinin hakkını, hukukunu koruyarak bu süreci devam ettirmek durumundayız. Şu anki öne çıkardığımız temel, öncelikli hassasiyet budur. Bunu da herkes doğru anlamalıdır. Bu 90’lara dönmek, eski Türkiye’ye dönmek anlamına gelmemektedir. Türkiye artık eski günlere geri dönemez.”

“YERLİ BİR SÜREÇ”

Başbakan Vekili Akdoğan, Çözüm Süreci’ne üçüncü bir ülkenin müdahil olmasına yönelik taleplere ilişkin, “Bu süreç yerli bir süreç. Türkiye’nin kendi iradesiyle hayata geçirdiği bir süreç. Farklı bir ülkenin, mekanizmanın, sistemin, örgütün, yapının bunun içerisinde olmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleriyle bu süreci devam ettiriyor” dedi.

Süreç sonunda şehitlerin ruhları...Süreç sonunda şehitlerin ruhları…

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:27 17.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more