Yargıda kişiye özel paket!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu'nda gerçekleştirilen görüşmelerde yargı paketi görüşüldü.

Yargıda kişiye özel paket!


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakimlik sınavını kazandıkları halde HSYK tarafından mesleğe kabul edilmeyenlere yeni sınav hakkı uygulamasının bir kadın hakim adayını kapsadığına dair yorumlara ilişkin açıklama yaparak; “325 kişi hakimlik stajı sonrası yazılı sınava giriyor, 324’ü sınavı geçiyor. Bir tane kadın hakim adayı sınavda kalıyor. Teklifle ona yeni bir sınav hakkı veriliyor” diye konuştu.

Adli yıl açılış töreni kaldırıldıAdli yıl açılış töreni kaldırıldı

Adalet Komisyonu’nda yargı paketinin yasalaşması yönündeki teklifin 21. maddesinde düzenlenen yazılı sınav konusu da tartışıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Faruk Bal, ataması yapılmadığı için intihar eden hakim Didem Yaylalı’yı hatırlatarak komisyonda “Bir kişi için mi kanun çıkarılıyor?” diye soru yönelterek konuyu gündeme getirdi.

“17 Aralık en büyük hırsızlık olayı”

“TEKLİF İLE YENİ SINAV HAKKI VERİLİYOR”

Adalet Bakanı Bozdağ, hakim ve savcılara 14 Şubat 2005 tarihinden bugüne kadar verilen 302 uyarma, 92 aylıktan kesme, 295 kınama, 100 kademe ilerleme durdurma, 27 derece yükselmeyi durdurma, 144 yer değiştirme, 59 meslekten çıkarma cezasının af kapsamında olduğunu belirtti. Bakan Bozdağ, ayrıca HSYK 3. Dairesi tarafından sınavı kazandıkları halde mesleğe kabul edilmeyenlere tekrar sınav hakkı getirildiğini ifade ederek; “325 kişi hakimlik stajı sonrası yazılı sınava giriyor, 324’ü sınavı geçiyor. Bir tane kadın hakim adayı sınavda kalıyor. Teklifle ona yeni bir sınav hakkı veriliyor” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...