Yayın yasağı için ilk açıklama

Davutoğlu, yolsuzluk ve rüşvet soruşturma komisyonu faaliyetlerine getirilen yayın yasağı ile ilgili olarak, "yargı süreci var" dedi.

Yayın yasağı için ilk açıklama

Ankara’da düzenlenen 1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Devlet Bahçeli’nin Tunceli ziyareti ve TBMM yolsuzluk komisyonu çalışmalarına getirilen yayın yasağını değerlendirdi. Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bahçeli’nin Tunceli ziyaretinden memnun oldum ama keşke Tunceli’ye gitmek için bizim çağrımızı beklememiş olsaydı. Keşke Tuncelililerle gözgöze bakma cesaretinde bulunsaydı. Ama her halükarda bütün siyasilerimizin Türkiye’nin her yerine gidebilmesi önemlidir. Özellikle esnafların kepenkleri kapatması sebebiyle bir şekilde alınması gereken tedbirler vardı. Bütün Tuncelili kardeşlerime tahriklere kapılınmaması, bu ziyaretin suhuletle gerçekleşmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyorum.

İstifa çağrısını duymamıştım, böyle bir çağrı varsa bu Bahçeli’nin haddi de değil hakkı da değil. Biz halkımızla kucaklaşarak hem sandıktan yetki alırız hem de her ziyaretimizde halkımızla kucaklaşarak onlardan yetkiyi gönülden gönüle alırız. O bakımdan 2015 seçimlerde herkes yetkinin kime verildiğini görecek.

‘YAYIN YASAĞI YARGI SÜRECİYLE İLGİLİ’

İki hususa dikkatinizi çekmenizi isterim. Yargısal sürecin bir parçasıdır. herhangi bir Meclis faaliyeti şeklinde telakki edilmemesi lazım. Yargı sürecinin mahremiyeti konusunda kararlar vardır. Bu meselede bu yargı sürecinde, işleyen bir konu olduğu için, ilkeleri ve kuralları içinde değerlendirmek lazım.

İkincisi ise şeffaflık meselesi. hükümetimiz şeffaflık konusunda ve yasaklara karşı tutumumuz açık ve net olmuştur. Hükümetlerimiz yolsuzluklara yasaklara yoksullukla mücadele konusunda ilkelerle hareket etti. Bu konuya istinaden söylüyorum, bu bir yargı görevidir, yargı sürecinin bir parçasıdır. Bunun hükümetimizle herhangi bir ilişkisi yok. TBMM soruşturma komisyonunun görevinin en açık şekilde ve kurallara uygun şekilde yapması konusunda herkesin sabırla davranması faydalı olur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...