10 Kasım’da tekbir getirdiler

Eğitim İş: Saat 09.05’te öğrencilerin bir kısmı saygı duruşuna geçerken, bir kısmı tekbir getirdi.

10 Kasım’da tekbir getirdiler

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Türk Ulusunun Atatürk'le ilgili hassasiyetinin hoyratça ayaklar altına alınmasına dikkat çeken Eğitim İş Sendika yönetiminin yaptığı açıklama şöyle :

ANMA PROGRAMINA MÜFETTİŞ ENGELİ

AKP ve yandaşlarının son dönemde giderek artan Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı çirkin boyutlara ulaşmıştır. Bunun son örneklerini, Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 76. yılında yaşamış bulunmaktayız.
Karaman İsmet İnönü İlkokulunda, bir hafta önceden hazırlanan 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programı, okula gelen Maarif Müfettişi Nevzat Zengin tarafından engellenmiştir. Anma programının okul bahçesinde Atatürk büstü önünde toplu halde değil, sınıflarda yapılması talimatı verilmiş, bunun üzerine tören iptal edilmiştir.

SAYGI DURUŞUNDA TEKBİR GETİRDİLER

Ankara Yenimahalle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde ise bir sınıfta saat 09.05'te öğrencilerin bir kısmı saygı duruşuna geçerken, bir kısmı tekbir getirmeye başlamıştır. O sırada ders işleyen Kimya öğretmeni, tekbir getiren öğrencilere hiçbir tepkide bulunmazken, saygı duruşunda bulunan öğrencilere yerlerine oturmalarını söylemiştir.

ATATÜRK BÜSTÜNE SPREY BOYA SALDIRISI

Bir başka olay ise Bursa Davutkadı Eşref Evcil Ortaokulu'nda yaşanmıştır. Okulun bahçesindeki Atatürk büstüne çirkin bir saldırı gerçekleştirilmiş, altın rengindeki büst siyah sprey boyayla boyanmıştır. Öğretmenlerin durumu polise haber vermesi üzerine ekipler okulda incelemede bulunmuş ve büstün yerinden de sökülmeye çalışıldığı anlaşılmıştır. Ebediyete intikal edişinin 76. yılında tüm yurtta anılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e dil uzatılmasını, Türk ulusunun Atatürk'le ilgili hassasiyetinin hoyratça ayaklar altına alınmasını şiddetle kınıyor, lanetliyoruz.

İlkokulda 10 Kasım engeliİlkokulda 10 Kasım engeli

 

ÇAĞDAŞ TÜRKİYE ÖZLEMİMİZİ YOK EDEMEYECEKLER

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, bağımsızlık onurumuzun mimarı, emperyalizmi dize getiren tek ve eşsiz komutan, eşsiz devlet adamı, eşsiz kahraman, mazlum halkların ışığı Büyük Önderimiz'in manevi şahsiyetini incitenler, milyonların ve gelecek nesillerin manevi dünyasında hak ettikleri yeri alacaklardır. Ata'sını kaybettiği 10 Kasım gününü ebedi matem günü ilan ederek, her 10 Kasım'da saat 9.05'te dünyanın gözlerini kamaştıracak bir vefa örneği göstererek ülkeyi sokak sokak ölüm sessizliğine büründüren halkımız, elbette Büyük Önderi'ni silmek isteyenleri inşa ettikleri kör karanlığa hapsedecektir. AKP, arkasındaki güçler ve şakşakçıları, Atatürk’ün ulusun kalbindeki yerini asla yok edemeyeceklerdir. On binlerce yurtsever devrimci öğretmenin ve eğitim çalışanlarının can verdiği, her geçen gün katlanarak büyüyen Eğitim-İş'in, Atatürk'ün manevi şahsiyetiyle ilgili olarak gösterdiği özel hassasiyet, siyasi iktidarın ve yandaşlarının yoğun baskı ve yıldırma uygulamalarıyla, çağdaş Türkiye özlemimizi yok edemeyeceğini anlamasına yarar sağlayan meydan okumamızın bütünleyici parçasıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...