112 Acil görevlilerine saldırı

112 Komuta Merkezi’ne yaralı olduklarını söyleyerek giren üç kişiden alkollü olduğu belirtilen bir kişi sağlık görevlilerine saldırdı

112 Acil görevlilerine saldırı

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Topaklı köyündeki 112 Komuta Merkezi'ne yaralı olduklarını söyleyerek giren üç kişiden alkollü olduğu belirtilen bir kişi, burada görevli dört personele saldırıp, dövdüğü iddiasıyla gözaltına alındı.

Olay, Avanos ilçesine bağlı Topaklı köyünde bulunan 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde meydana geldi. Dört, 112 görevlisinin beklediği Komuta Kontrol Merkezi'ne dün saat 22.00 sıralarında gelen üç kişi, “yaralıyız, yaramıza bakın” diyerek kapıyı çaldılar. Sağlık görevlilerinin kapıyı açmasıyla birlikte içeri giren üç kişi arasında bulunan ve alkollü olduğu iddia edilen B.K., sağlık görevlilerine saldırdı. Olayın ardından çağrılan jandarma ekipleri B.K.'yi gözaltına aldı. Jandarma Komutanlığı'nda ifadesinin ardından adliyeye çıkarılan B.K. Cumhuriyet Savcısı tarafından serbest bırakıldı.

Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Hakan Gündüzpolat, “ Sağlık personelleri kapıyı açınca küfür ederek darp ediyorlar. 112 istasyonunun içerisini dağıttıktan sonra ambulansın camlarını kırıyorlar. Biz de sabah saatlerinde bilgisini aldık. Sağlıkta şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. Şiddetin önlenmesi için vatandaşların bilinçli olması gerekiyor. Sağlık çalışanları halkın sağlığını koruma adına özellikle 112, Hastane çalışanları çok gayret gösteriyor. Buna karşılık emniyetin yetersiz olması, cezaların hafifliği, olaylara anında müdahale edilememesi gibi eksiklikler görülebilir” dedi.

Olaya 2-3 kişinin karıştığı yönünde kendisine bilgi verildiğini anlatan Gündüzpolat “Gece gözaltına alındıkları, sabah saatlerinde Savcılık sorgusu sonrasında serbest bırakıldıklarını biliyorum. Beyaz Kod uygulaması olduğu için olay Sağlık Bakanlığına bildirildi ve Sağlık Müdürlüğü'nce de Savcılığa ayrıca suç duyurusunda bulunuldu. Olayın bir daha olmamasını diliyor ve yapanları kınıyoruz. Halkın sağlığını koruma adına çalışan sağlık çalışanlarına şiddete sıfır tolerans gösterilmesini istiyoruz. Vatandaşların da sağlık çalışanlarına sahip çıkmasını özellikle istiyoruz” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...