Reklamsız Sözcü

235 kaçak göçmen böyle kurtarıldı

KKTC açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenmeye başlayan Suriyeli 235 kaçak göçmeni taşıyan gemi kurtarıldı.

android-time 20:27
235 kaçak göçmen böyle kurtarıldı
KKTC açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenmeye başlayan Suriyeli 235 kaçak göçmeni taşıyan gemi kurtarıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 4,5 mil kuzeyinde, motor arızası nedeniyle sürüklenmeye başlayan Suriyeli 235 kaçak göçmeni taşıyan Tanzanya bayraklı gemiye yapılan nefes kesen kurtarma operasyonu kameralara yansıdı.


Geçen 23 Kasım’da yaşanan ve Girne’nin 4,5 mil kuzeyinde biri 8 aylık hamile 40’ı kadın, 35’i çocuk olmak üzere toplam 235 göçmenin kurtarıldığı Tanzanya bayraklı ‘Haj Zaher’ adlı gemiye düzenlenen kurtarma operasyonunda, gemi personelinin gemiyi terk ettiği ortaya çıktı. Kötü hava şartları nedeniyle sürüklenerek kayalıklara çarpmak üzereyken kurtarılan mültecilerle ilgili, KKTC ve Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin gerçekleştirdiği kurtarma operasyonu, saniye saniye Sahil Güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.


Akdeniz Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından basına dağıtılan görüntülerde, Suriyeli göçmenlerin büyük panik yaşadığı görülüyor. Kamera görüntülerine göre zor şartlarda gerçekleştirilen kurtarma operasyonunda, gemiye çıkan Sahil Güvenliğin ‘TCSG Umut’ isimli Arama Kurtarma gemisi personelinden 5’i önce göçmenleri sakinleştirdi, ardından gemide arama yaptı. Geminin yönetim bölümünün boş olduğu anlaşılırken, kamaralardan birinde yatan 8 aylık hamile bir kadına ilk müdahale gemide yapıldı.

Makine arızası giderilemeyen gemi daha sonra TCSG Umut adı Sahil Güvenlik gemisi tarafından Girne Limanı’na çekildi. Göçmenler burada gemiden tahliye edilerek sağlık kontrolü için Girne’deki bir spor salonuna götürüldü. Daha sonra Mersin’e gönderilen mülteciler, Yabancılar Şubesi’nce kimlik tespitleri yapıldıktan sonra serbest bırakılmıştı.
Mustafa İNSAN / MERSİN (DHA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more