Reklamsız Sözcü

4-C’liler için yeni umut!

Faruk Çelik: “4-C gündemimizde uzlaşma gayreti içindeyiz”

android-time 10:32
4-C’liler için yeni umut!
Faruk Çelik: “4-C gündemimizde uzlaşma gayreti içindeyiz”

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

TBMM Genel Kurulunda, internet düzenlemelerini de içeren torba kanun görüşmeleri sırasında CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin sorularını Bakan Çelik yanıtladı.

Rahmi Aşkın Türeli'nin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanların sağlıktan yararlanmalarıyla ilgili düzenlemeyi Bakanlar Kuruluna sevk ettiklerini açıkladı.

Bakan Çelik, memura 1 derece verilmesi ve 4-C kapsamında çalışanlarla ilgili konuların toplu sözleşme gündeminde ve danışma kurullarında görüşülmekte olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin kendi bakanlıklarının yanında Hükümetin ve ilgili bakanlıkların uyumunun da önem taşıdığını belirten Çelik, ilgili tüm kamu görevlileri sendikalarıyla sürekli konuyu tartıştıklarını kaydetti ve “Umarım, bir konsensüs sağlanır,” dedi.

Ayrıca Bakan, 4/C statüsünde çalışanların toplu sözleşme ücretlerinde yüzde 40’a varan bir artış sağladıklarını, ancak statüyle ilgili talepler konusunda henüz karar aşamasında olmadıklarını söyledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Faruk Çelik, CHP'li Türeli'nin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili sorusunu yanıtlarken, o kapsamdaki vatandaşların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıları gidermek için bir düzenleme yaptıklarını ve Bakanlar Kuruluna sevk ettiklerini belirtti.

Bakan Çelik şöyle konuştu, “Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili konu çok kez gündeme geldi. Orada, 2000 öncesi çalışanlarla ilgili, 2000 öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. 1999 yılında çıkarılan yasadaki düzenleme kademeli bir emekliliği Türkiye’nin önüne koymuş. Bu konu Anayasa Mahkemesine gitmiş, Anayasa Mahkemesi bu kademeli emekliliği onaylamış. Dolayısıyla, 1999 yılındaki bu yasadan dolayı birçok vatandaşımız -ki yaklaşık rakamlar da 5 milyon civarında, 2000 öncesinde işe başlayanlar- diyor ki: Bu değişiklikten dolayı bizim kademeli bir şekilde emeklilik, dolayısıyla belli bir süreyi doldurma zorunluluğu geldi diye ifade ediyorlar. Onlara isabet ettiği için bir haklılığı var ama netice itibarıyla, Parlamentodan bir yasa geçiyor, bu hepimizi bağlıyor, bütün milletimizi de bağlıyor. Burada yaşanan sorunlar önemli olan, biz de şu anda onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için bu önümüzdeki Bakanlar Kuruluna sevk ettiğimiz düzenlemede bir çalışmamızı huzurlarınıza getirmiş olacağız.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more