6 bin kişi kapıdan çevrildi

Çavuşoğlu, 6 bin kişiye yurda giriş yasağı konulduğunu söyledi.

6 bin kişi kapıdan çevrildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaklaşık 3 bin 500'ü son sekiz ay içerisinde olmak üzere 6 bini aşkın kişiye yurda giriş yasağı konulduğunu bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde IŞİD, El Nusra ve El Kaide'yle iltisaklı kişi ve gruplara ilişkin yükümlüklerini hassasiyetle yerine getirdiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Müezzinoğlu, İngiliz basınında Türkiye'nin yabancı terörist savaşçıların geçişlerine izin verdiği, Türkiye sınırından her gün 20 cihatçının Suriye ve Irak'a geçtiği ve sınırdaki görevlilerin de bu duruma sade 10 dolar karşılığında göz yumduğu yönündeki ithamların gerçek dışı ve tamamiyle art niyetli olduğunu belirtti.

-“6 BİNİ AŞKIN KİŞİYE YURDA GİRİŞ YASAĞI KONULMUŞTUR”-
Türkiye'nin Suriye ve daha sonrasında patlak veren Irak krizlerinin başından itibaren bu tür şahısların geçişlerinin engellenmesi için gerekli tüm önlemleri almaya azami özen gösterdiğini ifade eden Dışişleri Bakanı, “Bugüne kadar, ülkemizce, yaklaşık 3 bin 500'ü son sekiz ay içerisinde olmak üzere 6 bini aşkın kişiye yurda giriş yasağı konulmuştur” dedi.

“O 9 Türk serbest bırakıldı”

-“BU KAPSAMDA BİNİ AŞKIN KİŞİ MAKAMLARIMIZCA SINIR DIŞI EDİLMİŞTİR”-

Terör örgütleriyle ilişkisi olduğundan şüphelenilen ve yasadışı yollarda ülkeye giriş yapan yabancıların ilgili kurumlarca tespit edilerek tutuklandığını ve sonrasında sınır dışı edildiğini belirten Dışişleri Bakanı, “Bu kapsamda, bini aşkın kişi makamlarımızca sınır dışı edilmiştir. Bunlara ek olarak ilgili kurumlarımızca havaalanlarında ve sınır illerimizde güvenlik önlemleri pekiştirilmiştir” dedi. (ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...