87 öğrenci zehirlendi

İstanbul ve Van'da 87 öğrenci zehirlenerek hastanelik oldu. Öğrencilere 3 günlük yemek yedirildiği idida ediliyor.

87 öğrenci zehirlendi

Fatih’te bir kuran kursunda yedikleri yemekten zehirlenen 35 kız öğrenci, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle çevredeki hastanelere kaldırıldı. Hastaneye koşan öğrenci yakınları kurs görevlilerinin ihmali olduğunu belirterek olaya tepki gösterdi.

İddiaya göre, Fatih, Derviş Ali Mahallesi’nde bulunan Fatih Müftülüğü’ne bağlı Karagümrük Tuba Kız Kuran Kursu’nda akşam yemeği yiyen öğrenciler, bir süre sonra baş dönmesi ve kusma şikayeti ile rahatsızlanınca durumu kurs görevlilerine bildirdi. Çok sayıda öğrencide aynı belirtilerin görülmesi üzerine kursun bulunduğu binaya sağlık ekipleri sevk edildi.

GÖZLEM ALTINDA TUTULACAKLAR

Daha sonra 35 öğrenciden 11’i İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, 15’i Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’ne, 9’u da Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak zehirlenme şüphesiyle tedavi altına alındı. Hayati tehlikeleri bulunmayan öğrencilere serum tedavisi uygulandığı ve bir süre daha gözlem altında tutulacakları belirtildi.

AİLELER TEPKİ GÖSTERDİ

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan bazı öğrencilerin aileleri, çocuklara zorla 3 günlük yemek verildiğini iddia etti. Hastane önünde gazetecilere açıklama yapan bir veli “Gıda zehirlenmesi ve hastaneye kaldırıldıklarını öğrendik. Kurstan bize 8 öğrenci olduğunu söylediler. Sadece 12 öğrenci burada var. 70 öğrenci zehirlenmiş ve bunu saklıyorlar. Çocuklarımıza şu anda serum takıldı. Diğer ailelere haber verilmiyor. 25 gün önce bu konuyu Sağlık Bakanlığı’na şikayet ettik. Dilekçe verildi. Olur raporu verildi. Herhangi bir düzelme olmadı. Çocukların söylediğine göre 3 günlük pilav yemişler. Bunu yetkililere söylediklerinde çöpe mi atacağız deyip çocukları yemeye zorlamışlar” dedi. Hastane bahçesinde bekleyen bazı öğrenci yakınları da yurt yetkililerini telefonla arayarak tepkilerini dile getirdi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. (DHA)

BİR ZEHİRLENME VAKASI DA VAN’DA

Van’ın Erciş ilçesinde taşımalı eğitim veren Tekler Üzümlü Ortaokulu’nda 52 öğrenci, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Erciş’te taşımalı eğitim verilen Tekler Üzümlü Ortaokulu’nda 52 öğrenci, yedikleri hazır gıda sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle okul idaresine başvurdu.

Haber verilmesi üzerine okula giden sağlık ekipleri, şikayette bulunan 52 öğrenciyi ambulanslar ve köydeki minibüslere İlçe Devlet Hastanesine getirdi. Kan örnekleri alınan öğrenciler, hastanede müşahede altında tutuluyor.

Hastaneye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yüce, taşımalı eğitim gören öğrencilerin öğlen arasında yemek yediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Doktorlarımızdan aldığımız bilgiye göre şu an olumsuz bir bulgu yok. 272 öğrencimiz yemek yemiş, yemek verilmeden önce de öğretmenlerimiz tatmışlardır. Biz o yemeği de 48 gün saklamak kaydıyla bekletiriz. Numunesi elimizde. Hastaneye gelmiş 52 öğrencimiz var ve biz her şeyden önce çocuklarınızın sağlığını düşünürüz. Varsa gıda ile ilgili incelemeler sonucunda gerekenler yapılacaktır.”

Hastane Başhekimi Uzman Doktor İrfan Binici ise müşahede altındaki öğrencilerin sağlığının iyi olduğu, endişe edilecek durumda olmadıklarını söyledi.

Öte yandan, Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Çağan, İlçe Emniyet Müdürü Murad Hoş da hastaneye gelerek öğrencileri ziyaret etti. (AA-DHA)

Soba zehirlenmesine dikkatSoba zehirlenmesine dikkat

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...