Reklamsız Sözcü

AB fonları Çankaya’ya akacak

Taşdelen, AB'nin hibe için ayırdığı ve geri ödemesiz 5 milyar Euro’yu aşkın fonu belediyelerin kullanamadığını belirterek, sadece kamu kaynaklarına bel bağlamayacaklarını belirtti.

16:13 -
AB fonları Çankaya’ya akacak

BAŞAK KAYA/ANKARA

CHP'nin Çanyaka Belediye Başkan Adayı Alper Taşdelen, Avrupa Birliği'nin hibe için ayırdığı ve geri ödemesiz 5 milyar Euro'yu aşkın fonu belediyelerin kullanamadığını belirterek, sadece kamu kaynaklarına bel bağlamayacaklarını belirtti.

Taşdelen bir grup gazeteciyle kahvaltıda buluştu. Taşdelen, Çankaya'da ulaşımdan, yol, kaldırım, alt yapıya kadar bir çok problem olduğunu belirterek, “Biz proje olarak belediyelerin zaten yapması gereken çalışmaları sıralamayacağız. İnsan odaklı bir çok çalışma yapacağız. Sosyal hayatı zenginleştireceğiz. İnsanlara Çankayalılık kültürünü yaşatacağız, nefes alacakları alanlar yaratacağız” dedi.

Taşdelen, “Bir baba olarak oğlum ve eşimle Çankaya sokaklarında gezerken karşılatığımız sorunları biliyorum. Nefes alacak alan bulamıyoruz artık. Bir bebek arabasıyla parka gitmenin ne demek olduğunu biliyorum. Yani Çankayalılara bir baba olarak da çalışacağım. Ayrıca genç bir başkan olacağım. Bir ağabey bir kardeş olacağım. Sorunları biliyorum” dedi.

Sadece kamu kaynaklarıyla başarıya ulaşmanın mümkün olmadığının altını çizen Taşdelen, Amerika'da okuduğu süreçte dönemin New York Belediye Başkanı'ndan ders aldığını ve bitirme tezinin de ‘Yerel Kalkınmada belediyelerin rolü' olduğunu kaydetti. Taşdelen, “Özel teşebbüsle işbirliği içinde olacağız. Sadece kamu kaynakları yetmez. Başka kaynaklar da yaratmalıyız. Ranttan nasiplenenler kreş, yurt, yeşil alan yapacak. 5 milyar Euro'luk AB fonları, ucuz krediler belediyeler tarafından kullanılamadı. Doğru proje ve doğru kaynak kullanımı ile Ankara'da Mansur Yavaş ile birlikte Çankaya'yı Avrupa'ya örnek bir hale getirmek” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more